| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyższenie limitu

Podwyższenie limitu

Limit kwoty do zwrotu w terminie 60 dni został podwyższony o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, oraz o 22 proc. obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju.

Istotną zmianą wprowadzoną z dniem 1 czerwca 2005 r. jest podwyższenie limitu zwrotu różnicy podatku przysługującego w terminie 60 dni.

Poprzednio w przypadku gdy u podatnika kwota podatku naliczonego przewyższała kwotę podatku należnego – podatnik miał prawo do zwrotu nadwyżki w ciągu 60 dni (od dnia złożenia deklaracji) w kwocie nieprzekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 proc. obrotu opodatkowanego stawkami obniżonymi.

Dodatkowo kwota ta mogła zostać podwyższona, na uzasadniony wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją, w przypadku gdy było to uzasadnione kwotą podatku naliczonego związanego z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju – poinformowało Ministerstwo Finansów (www.mf.gov.pl).

Od 1 czerwca 2005 r. limit kwoty do zwrotu w terminie 60 dni został podwyższony o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, oraz o 22 proc. obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju.

Jednocześnie w związku z tym zrezygnowano z konieczności składania wniosku o podwyższenie limitu zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, jeżeli podwyższenie to było uzasadnione wydatkami związanymi z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju.

Dodatkowo wprowadzono przepis (art. 87 ust. 3a ustawy o VAT), zgodnie z którym do wyliczenia limitu zwrotu przysługującego w terminie 60 dni, wlicza się obrót z tytułu otrzymania zaliczek związanych z eksportem towarów lub z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, tylko w przypadku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów – wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Nowe zasady dotyczące dokonywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, obowiązujące od 1 czerwca 2005 r., mają zastosowanie do rozliczeń składanych począwszy od tego terminu.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »