Podatek od skrętów jak od papierosów
REKLAMA
W wyroku z 10 listopada 2005 r. (C-197/04) rozstrzygającym skargę Komisji Europejskiej na Niemcy, Europejski Trybunał Sprawiedliwości dokonał wykładni art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych. Przedmiot sprawy dotyczył sprzedaży tytoniu zrolowanego sprzedawanego pod nazwą „West Single Packs”, który służył do sporządzania papierosów.
REKLAMA
Wytworzenie papierosów z wyrobu tytoniowego „West Single Packs” wymagało prostej obróbki nieprzemysłowej, polegającej na umieszczeniu tego wyrobu, opakowanego w aluminium, w tutce z bibuły papierowej, a następnie usunięciu aluminium i pozostawieniu tytoniu wewnątrz tutki. Zdaniem ETS spełniało to definicję zawartą we wspomnianym art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy, który mówi, że za papierosy uznaje się również tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej. Oznacza to, że taki wyrób tytoniowy jest opodatkowany wyższą akcyzą właściwą dla papierosów, a nie niższą stawką podatku nakładaną na tytoń drobno krojony.
Trybunał stwierdził, że stosując do tytoniu zrolowanego stawkę podatku nakładanego na tytoń drobno krojony przeznaczony do skręcania papierosów, Republika Federalna Niemiec uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 4 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych i art. 2 dyrektywy Rady 92/79 EWG w sprawie zbliżenia podatków od papierosów.
Bogdan Świąder
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA