REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie rewolucji

REKLAMA

Księgowi i biegli rewidenci mówią, że zmiany w prawie, które regulują ich pracę, są potrzebne. Wynikają one przede wszystkim ze zmian w prawie międzynarodowym i unijnym. Nie ma jednak mowy o rewolucji.

Zmiany w ustawie o rachunkowości wynikają ze zmian w IV, VII i najnowszej VIII Dyrektywie oraz w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Polska, jako członek Unii Europejskiej, będzie więc musiała dostosować swoje prawo do wspólnotowego. Potwierdzają to nasi rozmówcy.

REKLAMA

Autopromocja

– Zmiany są niezbędne, jeśli chodzi o unifikację naszych standardów z wymogami MSR czy MSSF. Te standardy ciągle się zmieniają. Unia wydaje kolejne rozporządzenia, które mają bezpośredni wpływ na nasze prawo. Za tym muszą podążać lokalne przepisy, które niestety są gdzieś w tle wydarzeń polityczno-gospodarczych – powiedział Andrzej Dac, księgowy.

Jest czas na zmiany...

Na dostosowanie naszych przepisów do unijnych zwrócił uwagę również prof. Zbigniew Messner, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). – Nie ma jednak spraw pilnych – podkreślił. Na dostosowanie przepisów np. do VIII Dyrektywy będziemy mieć dwa lata, bo tyle wynosi vacatio legis. Które przepisy trzeba będzie zmienić?

– Przede wszystkim przepisy dotyczące sprawozdania finansowego i nadzoru publicznego – powiedział prezes SKwP. Dodał, że trzeba będzie również uwzględnić zmiany, których polska ustawa nie przewiduje.

Oprócz zmian wynikających z prawa unijnego do ustawy o rachunkowości trzeba wprowadzić pewne rozwiązania. Profesor Messner przyznaje, że są problemy, które należałoby rozwiązać już teraz.

– Postulujemy, żeby wprowadzić certyfikat zawodu księgowego. Chodzi o wprowadzenie odpowiedzialności księgowego za sprawozdanie finansowe. – Ustawa powinna odpowiadać segmentacji rynku, czyli inne przepisy dla małych i średnich przedsiębiorstw, inne dla dużych spółek, a jeszcze inne dla banków. To wymaga zmiany koncepcji tej ustawy – uważa A. Dac. Opinię tę podziela Przemysław Karwowski, biegły rewident z Perfectum Audit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi i biegli rewidenci pracują rzetelnie i kompetentnie i dlatego nie obawiają się zmian.

– Ustawa o rachunkowości wymaga dostosowania do standardów międzynarodowych dla dużych jednostek, natomiast wyraźnego oddzielenia rachunkowości dla mniejszych firm, żeby nie musiały brnąć w te skomplikowane zasady. Potrzebna jest więc segmentacja w ustawie – przyznał. Biegły rewident proponuje również przywrócenie badań we wszystkich firmach. – Te jednostki, które są poza audytem, same przyznają, że co jakiś czas powinny być badane – powiedział. Andrzej Dec zwraca uwagę na jeszcze jedną sprawę.

REKLAMA

Chodzi o bezpieczeństwo gospodarcze spółek. – Do tej pory nie ma jednolitych wzorów sprawozdań finansowych. W związku z tym nie można porównywać sprawozdań np. spółek giełdowych. Przy braku takich rozwiązań zasada porównywalności gdzieś się nam rozmywa.

...i na refleksję

Nasi rozmówcy przyznają, że jeśli chodzi o ustawę o rachunkowości, to sytuacja nie jest jeszcze taka zła. – Trzeba obiektywnie powiedzieć, że Polska systematycznie od 1990 r. dostosowuje swoje prawo do dyrektyw, częściowo do MSR-ów, a więc nadchodzące zmiany nie będą miały charakteru rewolucyjnego, tylko porządkujący. Chodzi o to, żeby była pełna zgodność prawa polskiego i unijnego – powiedział prof. Messner.

Z naszej sondy wynika, że środowisko nie obawia się tak bardzo zmian. – Nasi księgowi i biegli są na tyle przygotowani, że to nie będzie dla nich zmiana rewolucyjna – dodaje prezes SKwP. – Przepisy się zmienią, ale jak ktoś pracuje rzetelnie i kompetentnie, to się ich nie obawia – podsumowuje P. Karwowski.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA