REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie rewolucji

REKLAMA

Księgowi i biegli rewidenci mówią, że zmiany w prawie, które regulują ich pracę, są potrzebne. Wynikają one przede wszystkim ze zmian w prawie międzynarodowym i unijnym. Nie ma jednak mowy o rewolucji.

Zmiany w ustawie o rachunkowości wynikają ze zmian w IV, VII i najnowszej VIII Dyrektywie oraz w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Polska, jako członek Unii Europejskiej, będzie więc musiała dostosować swoje prawo do wspólnotowego. Potwierdzają to nasi rozmówcy.

Autopromocja

– Zmiany są niezbędne, jeśli chodzi o unifikację naszych standardów z wymogami MSR czy MSSF. Te standardy ciągle się zmieniają. Unia wydaje kolejne rozporządzenia, które mają bezpośredni wpływ na nasze prawo. Za tym muszą podążać lokalne przepisy, które niestety są gdzieś w tle wydarzeń polityczno-gospodarczych – powiedział Andrzej Dac, księgowy.

Jest czas na zmiany...

Na dostosowanie naszych przepisów do unijnych zwrócił uwagę również prof. Zbigniew Messner, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). – Nie ma jednak spraw pilnych – podkreślił. Na dostosowanie przepisów np. do VIII Dyrektywy będziemy mieć dwa lata, bo tyle wynosi vacatio legis. Które przepisy trzeba będzie zmienić?

– Przede wszystkim przepisy dotyczące sprawozdania finansowego i nadzoru publicznego – powiedział prezes SKwP. Dodał, że trzeba będzie również uwzględnić zmiany, których polska ustawa nie przewiduje.

Oprócz zmian wynikających z prawa unijnego do ustawy o rachunkowości trzeba wprowadzić pewne rozwiązania. Profesor Messner przyznaje, że są problemy, które należałoby rozwiązać już teraz.

– Postulujemy, żeby wprowadzić certyfikat zawodu księgowego. Chodzi o wprowadzenie odpowiedzialności księgowego za sprawozdanie finansowe. – Ustawa powinna odpowiadać segmentacji rynku, czyli inne przepisy dla małych i średnich przedsiębiorstw, inne dla dużych spółek, a jeszcze inne dla banków. To wymaga zmiany koncepcji tej ustawy – uważa A. Dac. Opinię tę podziela Przemysław Karwowski, biegły rewident z Perfectum Audit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi i biegli rewidenci pracują rzetelnie i kompetentnie i dlatego nie obawiają się zmian.

– Ustawa o rachunkowości wymaga dostosowania do standardów międzynarodowych dla dużych jednostek, natomiast wyraźnego oddzielenia rachunkowości dla mniejszych firm, żeby nie musiały brnąć w te skomplikowane zasady. Potrzebna jest więc segmentacja w ustawie – przyznał. Biegły rewident proponuje również przywrócenie badań we wszystkich firmach. – Te jednostki, które są poza audytem, same przyznają, że co jakiś czas powinny być badane – powiedział. Andrzej Dec zwraca uwagę na jeszcze jedną sprawę.

Chodzi o bezpieczeństwo gospodarcze spółek. – Do tej pory nie ma jednolitych wzorów sprawozdań finansowych. W związku z tym nie można porównywać sprawozdań np. spółek giełdowych. Przy braku takich rozwiązań zasada porównywalności gdzieś się nam rozmywa.

...i na refleksję

Nasi rozmówcy przyznają, że jeśli chodzi o ustawę o rachunkowości, to sytuacja nie jest jeszcze taka zła. – Trzeba obiektywnie powiedzieć, że Polska systematycznie od 1990 r. dostosowuje swoje prawo do dyrektyw, częściowo do MSR-ów, a więc nadchodzące zmiany nie będą miały charakteru rewolucyjnego, tylko porządkujący. Chodzi o to, żeby była pełna zgodność prawa polskiego i unijnego – powiedział prof. Messner.

Z naszej sondy wynika, że środowisko nie obawia się tak bardzo zmian. – Nasi księgowi i biegli są na tyle przygotowani, że to nie będzie dla nich zmiana rewolucyjna – dodaje prezes SKwP. – Przepisy się zmienią, ale jak ktoś pracuje rzetelnie i kompetentnie, to się ich nie obawia – podsumowuje P. Karwowski.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  REKLAMA