| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie przekażą 1 proc. podatku

Nie przekażą 1 proc. podatku

Ze względu na problemy z budżetem na 2006 rok jest to mało prawdopodobne, aby przedsiębiorcom płacącym 19-proc. podatek liniowy dano możliwość przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Z apelem o zmianę obecnych regulacji zwróciły się do premiera organizacje pożytku publicznego. – Uważamy, że możliwość przekazywania 1 proc. podatku nie jest ulgą – tłumaczył „Gazecie Prawnej” Kuba Wygnański ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, które wspiera organizacje pozarządowe.

Według K. Wygnańskiego, w przypadku przekazania 1 proc. dysponent tych pieniędzy nie odnosi żadnej korzyści, nie ma ulgi. Ma tylko prawo do decydowania, na co ten 1 proc. zostanie przeznaczony. Z poglądem, że nie jest to ulga, ale alokacja pieniędzy budżetowych, zgadza się Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji Batorego.


Przedstawiciele organizacji pożytku publicznego uważają, że możliwość przekazywania 1 proc. podatku nie jest ulgą.

– Ustawa o działalności organizacji pożytku publicznego stanowi, że każdy podatnik może przekazać 1 proc. Kiedy ustawa wchodziła w życie, podatnicy nie dzielili się na liniowych i nieliniowych, była jedna stawka progresywna. Musi tu być zachowana zasada równości wobec prawa – stwierdziła E. Kulik-Bielińska.

Argument, że jest to złamanie zasady równości obywateli wobec prawa, przedstawił również rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll, który skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem E. Kulik-Bielińskiej, możliwość przekazywania 1 proc. podatku przez przedsiębiorców objętych podatkiem liniowym mogłaby być wprowadzona od 2006 r., bo zmiany podatkowe na korzyść podatnika można wprowadzać przez cały rok. Taka możliwość prawna rzeczywiście istnieje, ale rząd będzie miał z tym problem.

– W sytuacji, kiedy nie będzie podwyżki akcyzy, zwiększa się o około miliard złotych wydatki socjalne, tnie się budżet o 2,5 mld zł, to wszelkie tego typu działania od 2006 r. są mało prawdopodobne – powiedział „GP” Marek Zuber, doradca ekonomiczny premiera K. Marcinkiewicza. Dodał jednak, że w czasie konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami ta kwestia na pewno zostanie poruszona.

Dzięki wprowadzeniu zmian w podatkach, o które zabiegają organizacje pożytku publicznego, do ich kasy mogłyby wpłynąć znaczne środki.

Chodzi o osoby, które przeszły na stawkę liniową i nie mogą przekazywać 1 proc. podatku.

– W tym roku zauważyliśmy, że takich wpłat było o 500 mniej – powiedziała E. Kulik-Bie-lińska. Dodała, że to jest grupa osób, która wcześniej wpłacała kwoty powyżej średniej krajowej. – Dane pokazują, że grupa z drugiego i trzeciego progu podatkowego przekazuje najwięcej – podsumowała.

 Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK