| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza bez zmian

Akcyza bez zmian

Decyzja premiera o pozostawieniu akcyzy na paliwa na dotychczasowym poziomie mogłaby spowodować lukę w dochodach budżetu w wysokości ponad 1 mld zł i zwiększyć deficyt o tę kwotę, jeśli nie byłoby cięć w wydatkach lub dodatkowych dochodów. Ale i bez tego trudno będzie stworzyć budżet z dziurą nie większą niż 30 mld zł.

Premier podjął decyzję o niepodwyższaniu akcyzy na paliwa. Przyznał, że z tego powodu przyszłoroczne wpływy do budżetu będą o 1,2 mld zł niższe od planowanych. Dodał jednak, że ten brak w kasie państwa da się uzupełnić realizacją różnego typu przedsięwzięć. Dodatkowe wpływy ma przynieść między innymi przyspieszenie absorpcji środków strukturalnych z UE, przyspieszenie budowy dróg i autostrad oraz wdrożenie programu mieszkaniowego. Premier zaznaczył, że ma jeszcze jedno źródło dochodów, o którym poinformuje w połowie tygodnia.

– Decyzja premiera o niepodwyższaniu akcyzy na paliwa nie oznacza, że przez cały rok będzie ona na tym samym poziomie. Podejrzewam, że akcyza nie zmieni się do wyborów samorządowych, a po nich może wzrosnąć – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Jego zdaniem trudno oczekiwać, aby szybsza absorpcja środków strukturalnych czy przyspieszenie budowy dróg i autostrad przyniosło dodatkowe wpływy do budżetu. Bo tego rodzaju przedsięwzięcia wymagałyby wsparcia z budżetu państwa – w rezultacie efekt finansowy mógłby być neutralny.

– Ale być może premier rzeczywiście ma coś w zanadrzu, co pozwoli zrekompensować mniejsze niż planowano wpływy do budżetu z powodu zamrożenia akcyzy – zaznacza Łukasz Tarnawa.

– Trudno powiedzieć, czy niepodwyższanie akcyzy na paliwa zmniejszy dochody budżetu o 1,2 mld zł czy o 2 mld zł. Niezależnie jednak od wysokości tej dziury, nie widać wiarygodnych przedsięwzięć, aby można było ją załatać – podkreśla Marcin Mrowiec, analityk banku BPH.

Twierdzi także, że redukcja przyszłorocznego deficytu do 30 mld zł wobec 32,6 mld zł założonych przez rząd Marka Belki będzie trudna, tym bardziej że prawdopodobnie wpływy z VAT zostały przeszacowane o 5 mld zł – co wytknęła Rada Polityki Pieniężnej. Oprócz tego należałoby jeszcze obciąć wydatki o 2,5 mld zł, aby w kasie państwa zabrakło nie więcej niż 30 mld zł.

Odpowiedź na te dylematy może dać dopiero autopoprawka do budżetu państwa, która ma być wkrótce ujawniona.

Janusz K. Kowalski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »