Czy w rachunku przepływów wykazać różnice kursowe
REKLAMA
Najważniejszy podział to wyodrębnienie różnic kursowych dotyczących działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej oraz dotyczących samych środków na rachunkach walutowych i w kasie walutowej. Należy zauważyć, że zarówno w przypadku działalności inwestycyjnej, jak i finansowej realizowane są rzeczywiste przepływy gotówkowe z tytułu różnic kursowych, a więc prezentuje się tylko zrealizowane różnice kursowe. Wykazuje się je odpowiednio przy pozycji, której przepływ dotyczy, np. różnice kursowe związane z kredytami przy pozycji wydatki działalności finansowej – „spłata kredytów i pożyczek”; różnice kursowe z tytułu leasingu finansowego – w pozycji wydatki działalności finansowej – „płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego”. I tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości. Podobnie w przypadku działalności operacyjnej – w metodzie bezpośredniej – wskazujemy rzeczywisty przepływ środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych.
Inaczej będzie w przypadku różnic kursowych przy metodzie pośredniej. Tutaj znajduje się specjalna pozycja – do korygowania wyniku finansowego o wybrane różnice kursowe – „zyski (straty) z tytułu różnic kursowych”. Wynik finansowy należy skorygować o te różnice kursowe, które nie wpływają na przepływy z działalności operacyjnej, a więc w szczególności:
- zrealizowane, zarówno dodatnie, jak i ujemne, różnice kursowe dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej – gdyż zostaną wykazane w działalności inwestycyjnej lub finansowej,
- niezrealizowane, zarówno dodatnie jak i ujemne, różnice kursowe dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej – nie zostaną wykazane w przepływach,
- zarówno dodatnie, jak i ujemne różnice kursowe będące skutkiem wyceny środków zgromadzonych na rachunkach walutowych i kasach walutowych – gdyż nie spowodowała ona rzeczywistego przepływu środków. W każdym z tych przypadków korekta dodatnich różnic kursowych będzie ze znakiem „minus”, a ujemnych – ze znakiem „plus”.
Pozostałe różnice kursowe – czyli różnice dotyczące działalności operacyjnej – nie podlegają korekcie.
Piotr Rybicki, Strategie Rachunkowość, Finanse
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA