REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w rachunku przepływów wykazać różnice kursowe

REKLAMA

Czy sposób prezentacji różnic kursowych zależny jest od przyjętej metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych?
Krajowy Standard Rachunkowości nr 1 – „Rachunek przepływów pieniężnych” w wielu miejscach powołuje się na różnice kursowe. Z punktu widzenia przepływów możemy wyróżnić kilkanaście różnic kursowych, tj.: dodatnie i ujemne, zrealizowane i niezrealizowane, a także dotyczące działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej i samych środków zgromadzonych na rachunkach walutowych i w kasie walutowej. Z tego też powodu ich prezentacja jest różna.

Najważniejszy podział to wyodrębnienie różnic kursowych dotyczących działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej oraz dotyczących samych środków na rachunkach walutowych i w kasie walutowej. Należy zauważyć, że zarówno w przypadku działalności inwestycyjnej, jak i finansowej realizowane są rzeczywiste przepływy gotówkowe z tytułu różnic kursowych, a więc prezentuje się tylko zrealizowane różnice kursowe. Wykazuje się je odpowiednio przy pozycji, której przepływ dotyczy, np. różnice kursowe związane z kredytami przy pozycji wydatki działalności finansowej – „spłata kredytów i pożyczek”; różnice kursowe z tytułu leasingu finansowego – w pozycji wydatki działalności finansowej – „płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego”. I tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości. Podobnie w przypadku działalności operacyjnej – w metodzie bezpośredniej – wskazujemy rzeczywisty przepływ środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych.

Inaczej będzie w przypadku różnic kursowych przy metodzie pośredniej. Tutaj znajduje się specjalna pozycja – do korygowania wyniku finansowego o wybrane różnice kursowe – „zyski (straty) z tytułu różnic kursowych”. Wynik finansowy należy skorygować o te różnice kursowe, które nie wpływają na przepływy z działalności operacyjnej, a więc w szczególności: 
- zrealizowane, zarówno dodatnie, jak i ujemne, różnice kursowe dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej – gdyż zostaną wykazane w działalności inwestycyjnej lub finansowej, 
- niezrealizowane, zarówno dodatnie jak i ujemne, różnice kursowe dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej – nie zostaną wykazane w przepływach, 
- zarówno dodatnie, jak i ujemne różnice kursowe będące skutkiem wyceny środków zgromadzonych na rachunkach walutowych i kasach walutowych – gdyż nie spowodowała ona rzeczywistego przepływu środków. W każdym z tych przypadków korekta dodatnich różnic kursowych będzie ze znakiem „minus”, a ujemnych – ze znakiem „plus”.

Pozostałe różnice kursowe – czyli różnice dotyczące działalności operacyjnej – nie podlegają korekcie.

Piotr Rybicki, Strategie Rachunkowość, Finanse
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA