| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy opłaca się ryczałt od najmu

Kiedy opłaca się ryczałt od najmu

Ryczałt opłaca się wtedy, gdy koszty związane z najmem są niskie, gdy np. nie trzeba ponosić większych wydatków na remonty itp. Ryczałt warto też wybrać w przypadku osiągania niezbyt wysokich przychodów z najmu. Osoby nieprowadzące jednocześnie pozarolniczej działalności gospodarczej będą mogły również w 2006 roku korzystać z ryczałtu przy rozliczaniu przychodów z najmu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 proc. przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, gdy wysokość przychodów w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro.

Od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi już 20 proc. przychodów. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Z kolei zasady przeliczania euro na złote uregulowano w art. 4 ust. 2 ustawy. Według tych przepisów, kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. W tym roku 1 października wypadał w sobotę. Oznacza to, że do przeliczania należy uwzględnić kurs obowiązujący 30 września tego roku, czyli 3,9166 zł. Wynika z tego, że limit na 2006 rok, stanowiący równowartość 4 tys. euro, będzie wynosił 15 666,40 zł (4000 x 3,9166 zł = 15 666,40 zł).

Warto przypomnieć, że przeliczany na złote limit zmniejsza się. I tak na 2005 rok wynosił 17 514,80 zł, natomiast na 2004 rok – 18 274 zł. Oznacza to, że szybciej trzeba płacić podatek według wyższej 20-proc. stawki ryczałtu.
Ryczałt opłaca się wybrać – np. nie trzeba ponosić wydatków związanych z remontami itp. Ryczałt opłaca się również w przypadku osiągania niezbyt wysokich przychodów z wynajmu. Pamiętajmy, że stawka 8,5 proc. lub po przekroczeniu limitu 20 proc. dotyczy przychodów. Może więc faktycznie wynosić dość dużo.
Decydując się natomiast na zasady ogólne, podatnik podlega co prawda progresywnej skali ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Stawki te jednak dotyczą dochodu. A zatem podatnik może uwzględnić wydatki związane z najmem np. ze wspomnianymi już remontami czy modernizacjami.

Przed wyborem formy opodatkowania najmu warto więc dokonać chociażby wstępnych szacunków. Warto też pamiętać, że osoba, która zamierza rozliczać przychody z najmu w formie ryczałtu powinna złożyć pisemne oświadczenie. Musi z niego wynikać, że wybiera opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w konkretnym roku podatkowym.

Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »