REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grzywny będą coraz wyższe

REKLAMA

Zastąpienie najniższego wynagrodzenia minimalnym, stanowiącym podstawę wyliczania jednej stawki dziennej za przestępstwa skarbowe, grozi tym, że kary będą ciągle rosły. Maksymalna grzywna od 1 stycznia 2006 r. wzrośnie prawie o 500 tysięcy złotych.
Kodeks karny skarbowy (k.k.s.) przewiduje kary grzywny za przestępstwa skarbowe, określane w stawkach dziennych. Obowiązująca od 17 stycznia nowelizacja k.k.s. nie tylko podwyższyła te kary, ale też wprowadziła regulację powodującą, że będą one sukcesywnie rosły. Wiąże się to ze zmianą art. 23 par. 3 kodeksu. Stawka dzienna, zgodnie z tym przepisem, nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Dotychczas pod uwagę brane było najniższe wynagrodzenie, które od 1 stycznia 2001 r. wynosiło 760 zł. Mimo że w przepisach dotyczących wynagrodzeń zostało ono zastąpione minimalnym, nie dokonano stosownej zmiany w k.k.s. Skutkowało to tym, że w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 17 grudnia 2005 r. do wyliczenia stawki dziennej brano pod uwagę 760 zł. Z chwilą wejścia w życie nowelizacji k.k.s., podstawą wyliczenia stawki dziennej, przewidzianej przez kodeks stało się minimalne wynagrodzenie. Na 2005 rok ustalone ono zostało na poziomie 849 zł. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ma ono rosnąć raz lub dwa razy w roku. Oznacza to, że w konsekwencji będą rosły stawki dzienne, będące podstawą wyliczania kar grzywien, przewidzianych przez k.k.s.

– Różnica między najniższym a minimalnym wynagrodzeniem to jedna piąta wartości i będzie ona rosła. Razi sposób podwyższania kar, kłóci się on z zasadami dobrej legislacji. Może to nie mieć przełożenia na sądy, które posługują się kwotami, a dopiero potem przeliczają je na stawki, ale żądania organów skarbowych mogą być wyższe – stwierdziła Hanna Gajewska-Kraczkowska, adwokat współpracujacy z Ernst&Young.

Podkreśliła ona, że te grzywny pozostają w tej samej wysokości w przepisach części szczególnej kodeksu karnego skarbowego i będą rosły na podstawie przepisów administracyjnych, a nie karnych. W świadomości organów skarbowych może wytworzyć się jednak takie przeświadczenie żądania wyższych kar.

Kary grzywny będą wyższe również dlatego, że w wielu przypadkach zdecydowanie podniesiono liczbę stawek, jaką zagrożone jest dane przestępstwo. Ponadto sąd nie tylko ustala jedną stawkę, ale też ich liczbę. Za dane przestępstwo określona jest maksymalna liczba stawek, np. dla przestępstwa zagrożonego karą 720 stawek dziennych kara ta może wynosić od 10 do 720 stawek. Rozpiętość może więc być ogromna.

– Sąd jest niezawisły, orzeka w granicach ustawy, jednak rozpiętość kary grzywny jest bardzo wysoka. Bardzo bolesne jest to, że nowymi przepisami wprowadzono możliwość nałożenia grzywny przykładowo w przypadku niewyznaczenia przez płatnika lub inkasenta w wymaganym terminie osoby, do której obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe ich wpłacanie – podkreślił Krzysztof Machowiak, doradca podatkowy z Kancelarii VETO.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wiesława Moczydłowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstw Finansów i Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA