Grzywny będą coraz wyższe
REKLAMA
– Różnica między najniższym a minimalnym wynagrodzeniem to jedna piąta wartości i będzie ona rosła. Razi sposób podwyższania kar, kłóci się on z zasadami dobrej legislacji. Może to nie mieć przełożenia na sądy, które posługują się kwotami, a dopiero potem przeliczają je na stawki, ale żądania organów skarbowych mogą być wyższe – stwierdziła Hanna Gajewska-Kraczkowska, adwokat współpracujacy z Ernst&Young.
Podkreśliła ona, że te grzywny pozostają w tej samej wysokości w przepisach części szczególnej kodeksu karnego skarbowego i będą rosły na podstawie przepisów administracyjnych, a nie karnych. W świadomości organów skarbowych może wytworzyć się jednak takie przeświadczenie żądania wyższych kar.
Kary grzywny będą wyższe również dlatego, że w wielu przypadkach zdecydowanie podniesiono liczbę stawek, jaką zagrożone jest dane przestępstwo. Ponadto sąd nie tylko ustala jedną stawkę, ale też ich liczbę. Za dane przestępstwo określona jest maksymalna liczba stawek, np. dla przestępstwa zagrożonego karą 720 stawek dziennych kara ta może wynosić od 10 do 720 stawek. Rozpiętość może więc być ogromna.
– Sąd jest niezawisły, orzeka w granicach ustawy, jednak rozpiętość kary grzywny jest bardzo wysoka. Bardzo bolesne jest to, że nowymi przepisami wprowadzono możliwość nałożenia grzywny przykładowo w przypadku niewyznaczenia przez płatnika lub inkasenta w wymaganym terminie osoby, do której obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe ich wpłacanie – podkreślił Krzysztof Machowiak, doradca podatkowy z Kancelarii VETO.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat