reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd jak drukarnia

Urząd jak drukarnia

Urzędnicy w obawie przed koniecznością poprawiania błędów we wnioskach o zwrot VAT na własną rękę drukują formularz zaproponowany przez Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie spieszą się jednak ze składaniem wniosków, a w już złożonych popełniają błędy.

Procedurę zwrotu VAT za materiały budowlane rozpoczyna złożenie wniosku do urzędu skarbowego. Z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną wynika jednak, że na razie podatnicy nie spieszą się ze składaniem dokumentów. Do urzędów skarbowych wpływa od kilku do kilkunastu wniosków.
– Do tej pory w całym województwie dolnośląskim wpłynęło 47 wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane – poinformowała Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. Podobnie jest w innych regionach kraju. W województwie lubelskim w poszczególnych urzędach odnotowano po kilka wniosków, w urzędach Trójmiasta złożono od 2 do 10 wniosków, w łódzkim – 100, w opolskim – 21.

Wniosków przybędzie

Urzędnicy spodziewają się jednak znacznie większej liczby wniosków.
– Szacujemy, że do urzędów skarbowych w województwie śląskim może wpłynąć około miliona wniosków o zwrot VAT. Te prognozy biorą się stąd, że w ubiegłym roku tylko z ulgi remontowej w naszym regionie skorzystało 900 tys. osób – wyjaśniła Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach. Również Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie zwrócił uwagę na fakt, że choć do tej pory nie odnotowano dużego zainteresowania zwrotem VAT na materiały budowlane, to jednak już teraz widać, że w związku z obsługą tych wniosków, skarbowców czeka dużo pracy.
Przy złożeniu wniosku o zwrot VAT podatnicy muszą dopilnować, aby wniosek był kompletny i zawierał wszystkie wymagane załączniki.
– Aby komplikacji było jak najmniej, podjęliśmy wiele kroków związanych z inforowaniem podatników. Wiadomości na temat zwrotu VAT można uzyskać m.in. na stronach internetowych czy w uruchomionych punktach informacji telefonicznej – twierdzi Mariusz Olech. Takie akcje są prowadzone w urzędach skarbowych w całej Polsce.

Wzór ministra

Wszyscy pracownicy izb skarbowych, z którymi rozmawialiśmy, stwierdzili, że będą namawiać podatników do stosowania wzoru wniosku o zwrot VAT opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Pozwoli to uniknąć wezwań o uzupełnienie wniosku, a tym samym przedłużenia terminu załatwienia sprawy.
– Urzędy skarbowe w województwie dolnośląskim na własną rękę drukują wzór wniosku o zwrot materiałów budowlanych, jaki zaproponowało Ministerstwo Finansów. Wzór ten dostępny jest w urzędach i na stronie internetowej. Będziemy namawiać podatników do korzystania z tego wzoru. To pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie akcji – argumentowała Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama