REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy podejrzany

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Gdy pojawią się nieprawidłowości w firmie, urzędnicy skarbowi nie szukają rzeczywistych sprawców, tylko winią księgowego lub dyrektora finansowego. Ci, nie mając innego wyjścia, dobrowolnie poddają się odpowiedzialności. Księgowi nie chcą być jednak kozłami ofiarnymi.
Sprawa traktowania księgowych jak przestępców i niedociekania przez sądy rzeczywistej winy przy wykrywanych nieprawidłowościach trafiła już nawet do Sejmu.
– Dostałam informację, że sędziowie bardzo restrykcyjnie podchodzą do księgowych. Napisałam więc interpelację w tej sprawie – powiedziała Gazecie Prawnej Anna Sobecka, poseł LPR.
Gdy w zeznaniach podatkowych pojawi się jakaś nieprawidłowość, urzędy skarbowe i sądy traktują księgowych jak kryminalistów. Nagminnie łamią przy tym prawo, nie dowodząc często rzeczywistej winy. Codziennością stają się niesprawiedliwe praktyki karania księgowych za niezawinione błędy. Niestety, często trudno im się bronić – czytamy w interpelacji.
Czy rzeczywiście sądy traktują księgowych i dyrektorów finansowych jak przestępców?

Sędziom trudno coś zarzucić

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś w odpowiedzi na interpelację zaprzecza informacjom o łamaniu prawa przez organy skarbowe i sądy. – Urzędy skarbowe nie zgadzają się z zarzutami nagminnego łamania prawa przez pracowników tych organów, zwłaszcza że w aktualnym stanie prawnym wina każdorazowo jest przedmiotem badania i oceny organu postępowania przygotowawczego oraz rozstrzygnięcia przez bezstronny i niezawisły sąd. Podsekretarz stanu dodaje, że do ministerstwa nie zgłaszali się ostatnio księgowi i dyrektorzy finansowi ze skargami na prowadzenie postępowań karnych skarbowych.
Sądów broni również Henryk Komisarski, dyrektor Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości.
– Nie mogę zgodzić się z wnioskiem, że sędziowie podchodzą do takich spraw automatycznie. Sędziowie badają stan sprawy, analizują daną sytuację. Jakiś jednostkowy przypadek nie może świadczyć o tendencji. Nie można wyciągać z pojedynczych spraw ogólnych wniosków. Podobnego zdania jest część doradców podatkowych.
– Trudno zarzucić cokolwiek samym sędziom – przyznaje Dariusz Malinowski, dyrektor zespołu postępowań podatkowych i sądowych KPMG. Jego zdaniem, warte rozważenia byłoby jednak wprowadzenie specjalizacji w sądach, tak aby kilku sędziów było wyznaczonych do prowadzenia spraw karnych skarbowych.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że spośród zakończonych postępowań przygotowawczych za okres od 1 stycznia do 29 listopada 2005 r. w 74 proc. spraw zastosowano tryb dobrowolnego poddania się odpowiedzialności na wniosek sprawcy. Marian Banaś wyciąga z tego wniosek, że sprawcy nie kwestionowali swojej winy i okoliczności popełnienia czynu. Praktyka jednak pokazuje, że tak nie jest.

Księgowy nie ma wyjścia

Nawet gdy księgowy lub dyrektor finansowy nie ponoszą winy i nie zgadzają się z zarzutami, często biorą na siebie odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego i ustawy o rachunkowości. Są podlegli zarządowi, nie mogą więc powiedzieć, że coś nie leżało w ich kompetencjach, bo to wiązałoby się z utratą pracy. Tym bardziej, że firmy, w których są zatrudnieni, są w stanie nawet zapłacić grzywnę i ponieść koszty związane z postępowaniem. W takim przypadku, księgowy któremu zależy na pracy, przeważnie się na to godzi. Jeśli dojdzie do dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, nie jest traktowany jako ukarany, nie ponosi więc konsekwencji prawnych. Tak wygląda postępowanie w drobnych wykroczeniach i przestępstwach skarbowych.
– W większych sprawach, gdy chodzi o miliony złotych, postępowanie jest bardziej skomplikowane – przyznaje Dariusz Malinowski. Urzędnicy boją się wszczynać postępowania karne, a jeśli już się na to decydują, to w takich sprawach do odpowiedzialności pociągani są również członkowie zarządu, którzy odpowiadają za finanse spółki. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby odpowiadali również księgowi czy dyrektorzy finansowi.
– Za jedno przewinienie karne skarbowe do odpowiedzialności może być pociągniętych wiele osób – stwierdził Dariusz Malinowski. Dodał, że zasadą wynikającą z ustawy o rachunkowości i kodeksu karnego skarbowego, we wszystkich sprawach tego typu jest to, że odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki, czyli faktycznie zarząd spółki.
Posłanka Anna Sobecka przyznaje, że nie jest usatysfakcjonowana odpowiedzią Ministerstwa Finansów, bo co innego wynika z relacji księgowych, którzy do niej przychodzą po pomoc.
– Ludzie, którzy się do mnie zwrócili opowiadali, że złe traktowanie księgowych przez organa ścigania to powszechne zjawisko. Tyle tylko, że do urzędów centralnych te sprawy nie docierają – mówi posłanka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

REKLAMA