REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy podejrzany

REKLAMA

Gdy pojawią się nieprawidłowości w firmie, urzędnicy skarbowi nie szukają rzeczywistych sprawców, tylko winią księgowego lub dyrektora finansowego. Ci, nie mając innego wyjścia, dobrowolnie poddają się odpowiedzialności. Księgowi nie chcą być jednak kozłami ofiarnymi.
Sprawa traktowania księgowych jak przestępców i niedociekania przez sądy rzeczywistej winy przy wykrywanych nieprawidłowościach trafiła już nawet do Sejmu.
– Dostałam informację, że sędziowie bardzo restrykcyjnie podchodzą do księgowych. Napisałam więc interpelację w tej sprawie – powiedziała Gazecie Prawnej Anna Sobecka, poseł LPR.
Gdy w zeznaniach podatkowych pojawi się jakaś nieprawidłowość, urzędy skarbowe i sądy traktują księgowych jak kryminalistów. Nagminnie łamią przy tym prawo, nie dowodząc często rzeczywistej winy. Codziennością stają się niesprawiedliwe praktyki karania księgowych za niezawinione błędy. Niestety, często trudno im się bronić – czytamy w interpelacji.
Czy rzeczywiście sądy traktują księgowych i dyrektorów finansowych jak przestępców?

Sędziom trudno coś zarzucić

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś w odpowiedzi na interpelację zaprzecza informacjom o łamaniu prawa przez organy skarbowe i sądy. – Urzędy skarbowe nie zgadzają się z zarzutami nagminnego łamania prawa przez pracowników tych organów, zwłaszcza że w aktualnym stanie prawnym wina każdorazowo jest przedmiotem badania i oceny organu postępowania przygotowawczego oraz rozstrzygnięcia przez bezstronny i niezawisły sąd. Podsekretarz stanu dodaje, że do ministerstwa nie zgłaszali się ostatnio księgowi i dyrektorzy finansowi ze skargami na prowadzenie postępowań karnych skarbowych.
Sądów broni również Henryk Komisarski, dyrektor Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości.
– Nie mogę zgodzić się z wnioskiem, że sędziowie podchodzą do takich spraw automatycznie. Sędziowie badają stan sprawy, analizują daną sytuację. Jakiś jednostkowy przypadek nie może świadczyć o tendencji. Nie można wyciągać z pojedynczych spraw ogólnych wniosków. Podobnego zdania jest część doradców podatkowych.
– Trudno zarzucić cokolwiek samym sędziom – przyznaje Dariusz Malinowski, dyrektor zespołu postępowań podatkowych i sądowych KPMG. Jego zdaniem, warte rozważenia byłoby jednak wprowadzenie specjalizacji w sądach, tak aby kilku sędziów było wyznaczonych do prowadzenia spraw karnych skarbowych.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że spośród zakończonych postępowań przygotowawczych za okres od 1 stycznia do 29 listopada 2005 r. w 74 proc. spraw zastosowano tryb dobrowolnego poddania się odpowiedzialności na wniosek sprawcy. Marian Banaś wyciąga z tego wniosek, że sprawcy nie kwestionowali swojej winy i okoliczności popełnienia czynu. Praktyka jednak pokazuje, że tak nie jest.

Księgowy nie ma wyjścia

Nawet gdy księgowy lub dyrektor finansowy nie ponoszą winy i nie zgadzają się z zarzutami, często biorą na siebie odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego i ustawy o rachunkowości. Są podlegli zarządowi, nie mogą więc powiedzieć, że coś nie leżało w ich kompetencjach, bo to wiązałoby się z utratą pracy. Tym bardziej, że firmy, w których są zatrudnieni, są w stanie nawet zapłacić grzywnę i ponieść koszty związane z postępowaniem. W takim przypadku, księgowy któremu zależy na pracy, przeważnie się na to godzi. Jeśli dojdzie do dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, nie jest traktowany jako ukarany, nie ponosi więc konsekwencji prawnych. Tak wygląda postępowanie w drobnych wykroczeniach i przestępstwach skarbowych.
– W większych sprawach, gdy chodzi o miliony złotych, postępowanie jest bardziej skomplikowane – przyznaje Dariusz Malinowski. Urzędnicy boją się wszczynać postępowania karne, a jeśli już się na to decydują, to w takich sprawach do odpowiedzialności pociągani są również członkowie zarządu, którzy odpowiadają za finanse spółki. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby odpowiadali również księgowi czy dyrektorzy finansowi.
– Za jedno przewinienie karne skarbowe do odpowiedzialności może być pociągniętych wiele osób – stwierdził Dariusz Malinowski. Dodał, że zasadą wynikającą z ustawy o rachunkowości i kodeksu karnego skarbowego, we wszystkich sprawach tego typu jest to, że odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki, czyli faktycznie zarząd spółki.
Posłanka Anna Sobecka przyznaje, że nie jest usatysfakcjonowana odpowiedzią Ministerstwa Finansów, bo co innego wynika z relacji księgowych, którzy do niej przychodzą po pomoc.
– Ludzie, którzy się do mnie zwrócili opowiadali, że złe traktowanie księgowych przez organa ścigania to powszechne zjawisko. Tyle tylko, że do urzędów centralnych te sprawy nie docierają – mówi posłanka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA