REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd koryguje deklaracje podatnika

REKLAMA

Obecnie podatnik nie ma obowiązku wykazywania swojego prawa do korekty. To organ podatkowy musi udowodnić podatnikowi, że konkretny przepis szczególny zabrania mu dokonania korekty deklaracji podatkowej.

ROZMAWIAMY Z PROF. DR. HAB. WITOLDEM MODZELEWSKIM, PREZESEM INSTYTUTU STUDIÓW PODATKOWYCH

Organy podatkowe mogą obecnie dokonywać korekt deklaracji składanych przez podatników. Których deklaracji dotyczy ta procedura?
– Umożliwienie organom podatkowym korygowania deklaracji składanych przez podatników, płatników i inkasentów jest rozwiązaniem nowym. Warto pamiętać, że zgodnie z obecnymi przepisami, organy podatkowe mają również prawo skorygować załączniki dołączane do składanych deklaracji. Przepisy regulujące te kwestie obowiązują od 1 września ubiegłego roku. Prawo dokonywania korekt dotyczy wszystkich deklaracji składanych w organach podatkowych. Oznacza to, że np. deklaracje VAT może korygować urząd skarbowy, natomiast deklaracje dotyczące podatku akcyzowego – urząd celny.

Kiedy i jakie błędy mogą być korygowane z inicjatywy i samodzielnie przez organ podatkowy?
– Kwestie te reguluje art. 274 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy organ podatkowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami. W takim przypadku – w zależności od charakteru i zakresu uchybień – organ podatkowy może skorygować deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza 1000 złotych. Organ podatkowy ma też prawo zwrócić się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podawane są w wątpliwość.

A jak powinien postąpić organ podatkowy, gdy stwierdzi, że kwota uchybień lub błędów w deklaracji przekracza 1000 złotych?
– Wtedy organ podatkowy nie może samodzielnie dokonać korekty deklaracji lub dołączonego do niej załącznika. W takim przypadku organ zwraca się do podatnika, który złożył deklarację, o jej skorygowanie oraz złożenie stosownych wyjaśnień. Warto też podkreślić, że procedura ta stosowana jest również wtedy, gdy ilość i rodzaj występujących błędów uniemożliwiają dokonanie czytelnej i przejrzystej korekty deklaracji przez urzędnika, bez względu na kwotę zobowiązania podatkowego, którego dotyczą.

W przepisach mówi się o możliwości skorygowania przez organ podatkowy deklaracji zawierających błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Jak należy rozumieć te określenia?
– Za błąd rachunkowy lub oczywistą omyłkę należy uznać np. przypadek, gdy wykazana w deklaracji łączna suma podatku należnego do zapłacenia nie będzie zgadzała się z sumą podatku należnego z tytułu czynności opodatkowanych różnymi stawkami VAT. W takiej sytuacji organ podatkowy będzie mógł sporządzić samodzielnie korektę. Nie należy się natomiast spodziewać, że jeśli w deklaracji VAT podatnik wykaże kwotę podatku nieodpowiadającą kwocie obrotu, to urząd skarbowy zakwalifikuje to jako oczywistą omyłkę lub błąd rachunkowy. Nie wiadomo bowiem, czy spowodowane to jest błędnym wyliczeniem podatku czy wpisaniem niewłaściwej kwoty obrotu. W takiej sytuacji organ podatkowy nie może samodzielnie dokonać korekty deklaracji VAT. Powinien natomiast wezwać podatnika w celu wyjaśnienia przyczyn niezgodności stwierdzonych w deklaracji.

Co się zmieniło w regulacjach dotyczących korekt

Podatnik ma prawo do korekty
Obecnie podatnik nie ma obowiązku wykazywania swojego prawa do korekty. To organ podatkowy musi udowodnić podatnikowi, że konkretny przepis szczególny zabrania mu dokonania korekty deklaracji podatkowej.

Kontrola lub postępowanie podatkowe
Uprawnienie podatnika do korygowania deklaracji jest zawieszone na czas trwania kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Zawieszenie prawa do korekty obejmuje tylko deklaracje za okresy, które są przedmiotem kontroli lub dokumentują zobowiązania podatkowe, w stosunku do których toczy się postępowanie.

Ograniczenia dla podatników VAT
Ograniczono prawo podatników VAT do korygowania deklaracji składanych po przeprowadzeniu kontroli podatkowej. Z Ordynacji podatkowej wynika, że przepisu przyznającego prawo do korygowania deklaracji podatkowych po zakończeniu kontroli nie stosuje się do deklaracji VAT.
Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski

Prof. dr hab. Witold Modzelewski jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas Drugiego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych został ponownie wybrany na przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

  Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

  Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Kiedy 12,5% od najmu?

  Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  REKLAMA