REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT tylko dla dorosłych

REKLAMA

Jeśli małoletnie dziecko pracowało i zarobiło pieniądze, to jego roczne zeznanie PIT wypełniają i składają rodzice. oni również odpowiadają za ewentualne nieprawidłowości w takim zeznaniu.
Podatnikami mogą być osoby małoletnie. Co do zasady dochody małoletniego dziecka podlegają opodatkowaniu wraz z dochodami rodziców. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dochody dzieci są dochodami rodziny i spożytkowane są na jej utrzymanie. Dodatkowo, jak zauważa Łukasz Adamczyk, konsultant z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, w praktyce istnieje niewielka możliwość, aby małoletni podlegał odrębnemu opodatkowaniu. Dotyczy to jedynie dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.

– Jeśli chodzi o dochody z pracy, możliwość podejmowania pracy przez małoletnich podlega ograniczeniom wynikającym z prawa pracy – dodaje Łukasz Adamczyk.

Gdy osoba małoletnia osiągnie np. dochody z pracy podlegające opodatkowaniu, to zeznanie roczne składają za nią rodzice. Sam małoletni nie może bowiem podpisać się pod zeznaniem podatkowym. Dziecko może np. otrzymać od pracodawcy PIT-8B, na podstawie którego rodzice później wypełniają PIT-37. W konsekwencji, to rodzice ponoszą też odpowiedzialność karną skarbową za ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli w związku z działaniami rodziców małoletniego zostanie wytoczone postępowanie karne skarbowe, to będą oni mogli dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. Jak podkreśla Olga Krajniak z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, instytucję dobrowolnego poddania się odpowiedzialności stosuje się w już toczącym się postępowaniu karnym skarbowym.

Jak już wspomniano, rodzice małoletniego jako sprawcy wykroczenia skarbowego lub przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny mogą skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Aby było to możliwe, w pierwszej kolejności powinni złożyć do organu prowadzącego postępowanie wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Organ kieruje taki wniosek do sądu, który może udzielić takiego zezwolenia wtedy, gdy spełnione są warunki przewidziane w przepisach kodeksu karnego skarbowego. Przede wszystkim wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości. Ponadto sprawca czynu musi uiścić w całości należność podatkową, kwotę odpowiadającą najniższej karze grzywny przewidzianej za dany czyn oraz zryczałtowane koszty postępowania. Pozostaje jeszcze ustalenie z czyich środków powinny być uregulowane należności publicznoprawnej. Zdaniem Lucyny Michalskiej, głównej księgowej Grupy Prawno-Finansowej Causa we Wrocławiu, podatek powinien być zapłacony do pełnej wysokości ze środków małoletniego, bo i tak musiałby go zapłacić. Natomiast karę i odsetki powinni zapłacić ze swoich środków rodzice małoletniego, bo to oni ponosili odpowiedzialność i nie mogą go narażać dodatkowo na odsetki i karę.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do rejestru karnego, a sprawę odpowiedzialności karnej za dany czyn uważa się za zakończoną.

Edyta Wereszczyńska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA