| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odlicz po rozwodzie

Odlicz po rozwodzie

Ślub z osobą, która korzystała ze starych ulg mieszkaniowych, to dla podatnika korzystającego z ulgi odsetkowej koniec odliczania. I nie ma znaczenia, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Tylko orzeczenie rozwodowe pozwala znów korzystać z ulgi.

O problemach dotyczących ulgi odsetkowej pisaliśmy wielokrotnie. Naszych czytelników zainteresowała zwłaszcza kwestia utraty prawa do odliczenia po ślubie z osobą, która korzystała lub korzysta ze starych ulg mieszkaniowych. Eksperci podatkowi zwrócili jednak uwagę, że rozwód w takiej sytuacji pozwala na odzyskanie prawa do odliczenia.
Taką interpretację potwierdziło Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytanie podkreślono, że podatnik, który najpierw korzystał z ulgi odsetkowej, a następnie zawarł związek małżeński z osobą, która uprzednio dokonywała odliczeń z zakresu dużej ulgi mieszkaniowej, utracił tym samym prawo do odliczeń. I nie ma znaczenia, czy podatnicy mają wspólność majątkową, czy podpisali intercyzę.

W ocenie MF, kwestia istnienia między małżonkami rozdzielności majątkowej pozostaje bez znaczenia dla wyłączenia z prawa do korzystania z ulgi odsetkowej po ślubie. Przepis ten odnosi się do małżonków. Zatem w sytuacji małżonków, z których choćby jedno korzysta lub korzystało z odliczeń w ramach dużej ulgi mieszkaniowej, ma zastosowanie zasada uniemożliwiająca małżonkom korzystanie z ulgi odsetkowej.

Jednocześnie MF potwierdziło, że sytuacja zmienia się w chwili rozwodu. Jeżeli małżeństwo podatnika ustało, to jeżeli wypełnione są pozostałe przesłanki uprawniające do ulgi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalsze ponoszone przez niego wydatki z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) podlegały odliczeniu. Z dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie zdaniem MF należy uznać, że podatnika przestaje dotyczyć wyłączenie związane z małżonkiem.

Aleksandra Tarka


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK