| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak księgować dofinansowanie do obozów zimowych

Jak księgować dofinansowanie do obozów zimowych

Dofinansowanie obozów zimowych dla dzieci pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych księgujemy na koncie zespołu 8.

Środki funduszu przeznaczane są przede wszystkim na finansowanie działalności socjalnej na rzecz pracowników (również byłych) oraz ich rodzin. Świadczenia z ZFŚS przyznawane są uznaniowo i zależą od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionych osób (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; tj. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Pracodawca zobowiązany jest do utworzenia regulaminu, w którym powinien szczegółowo określić zasady przyznawania środków na poszczególne cele.

Wydatki takie nie są uznawane przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 45) za koszt uzyskania przychodów. Są nimi jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.

Zgodnie zaś z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 78) dopłaty od obozu są zwolnione z podatku jedynie dla dzieci pracowników, które nie ukończyły 18 lat (jeżeli przekroczyły ten wiek, są opodatkowane tak jak przychody ze stosunku pracy).

JAK KSIĘGOWAĆ
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »