Jak księgować dofinansowanie do obozów zimowych
Dofinansowanie obozów zimowych dla dzieci pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych księgujemy na koncie zespołu 8.
Środki funduszu przeznaczane są przede wszystkim na finansowanie działalności socjalnej na rzecz pracowników (również byłych) oraz ich rodzin. Świadczenia z ZFŚS przyznawane są uznaniowo i zależą od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionych osób (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; tj. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Pracodawca zobowiązany jest do utworzenia regulaminu, w którym powinien szczegółowo określić zasady przyznawania środków na poszczególne cele.
Wydatki takie nie są uznawane przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 45) za koszt uzyskania przychodów. Są nimi jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Zgodnie zaś z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 78) dopłaty od obozu są zwolnione z podatku jedynie dla dzieci pracowników, które nie ukończyły 18 lat (jeżeli przekroczyły ten wiek, są opodatkowane tak jak przychody ze stosunku pracy).
JAK KSIĘGOWAĆ
Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: