| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieściągalność musi być udowodniona

Nieściągalność musi być udowodniona

Wierzytelność nieściągalna może być zaliczona do kosztów, tylko jeśli wcześniej była zarachowana jako przychód i nie ma szans na jej odzyskanie.


Problemy ze ściągnięciem wierzytelności mogą wystąpić praktycznie w każdej firmie. Nawet bardzo staranne sprawdzenie wiarygodności kontrahenta jedynie ogranicza ryzyko zaistnienia takiej sytuacji, ale jej całkowicie nie eliminuje. W takim przypadku problemem jest nie tylko nieotrzymanie pieniędzy, ale także konieczność zapłaty podatku dochodowego. W przypadku działalności gospodarczej opodatkowaniu podlegają przychody należne, a nie tylko otrzymane. W pewnych przypadkach można złagodzić konsekwencje finansowe poprzez zaliczenie nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Możliwość ta dotyczy tylko wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została odpowiednio uprawdopodobniona.W artykule 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wymieniono sposoby dokumentacji nieściągalności. Dowodem może być postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego lub protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Ponadto wierzytelność uznaje się za nieściągalną w przypadku wydania przez sąd postanowienia o: oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku lub postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku – gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku.Gdy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów dysponuje jednym z powyższych dokumentów, to może kwotę nieściągalnej wierzytelności zaliczyć do kosztów w kolumnie 14.Konrad Piłat


konrad.pilat@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK