reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kosztowny falstart urzędów skarbowych

Kosztowny falstart urzędów skarbowych

To zła wiadomość dla Zyty Gilowskiej, wicepremiera i ministra finansów. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy wyrok w sprawie kompetencji dużych urzędów skarbowych (obsługują wielkich podatników, np. banki i towarzystwa ubezpieczeniowe).

NSA oddalił skargi kasacyjne dyrektora izby skarbowej na wyrok sądu I instancji niekorzystny dla dużych urzędów. NSA potwierdził więc, że owe urzędy zaczęły działać za wcześnie i nie mogły wydawać decyzji w 2004 roku, lecz dopiero rok później.

Wyrok będzie dla podatników poważnym argumentem w ewentualnych postępowaniach o stwierdzenie nieważności decyzji wydanych przez duże urzędy skarbowe w 2004 roku. Z interpretacji NSA jasno wynika, że urzędy w 2004 roku wydawały decyzje z naruszeniem prawa. W praktyce może to pociągnąć za sobą konieczność zwrotu podatków i innych należności zapłaconych na podstawie nieważnych decyzji.

– Biorąc pod uwagę, że duży podatnik płaci wysokie podatki, same odsetki od zwrotów mogą znacznie nadszarpnąć budżet – ocenia Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii Stolarek&Grabalski.

Pomysł wyprowadzenia wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, które zajmą się obsługą dużych podmiotów, przyjęto w 2003 roku z dużym entuzjazmem. Jednak zaraz po tym, jak zaczęły funkcjonować, ci sami eksperci alarmowali, że stało się to za wcześnie.


Aleksandra Tarka
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama