REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od umorzonego czynszu jest podatek

REKLAMA

O nieludzkich przepisach podatkowych i bezduszności fiskusa zaalarmowali samorządowcy z Choszczna. W 2004 roku podjęto tam uchwałę określającą zasady i tryb umarzania należności jednostek organizacyjnych gminy. Na jej podstawie umorzono zaległe czynsze mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.
W interpretacji wydanej na wniosek TBS miejscowy urząd skarbowy stwierdził, że wysokość umarzanych należności jest dla lokatora przysporzeniem majątkowym w postaci bezpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego, czyli przychodem do opodatkowania.

Wirtualny dochód

Burmistrz Choszczna Ryszard Boratyński twierdzi, że to przychód czysto teoretyczny.
– Gdzie jest jego źródło? Ci ludzie nigdy nie widzieli tych pieniędzy, ani ich nie zobaczą. Tymczasem umorzenie czynszu to dla niektórych jak uratowanie życia. Choć to absurdalne osobom, którym umorzono zaległości, musieliśmy wystawić PIT-y. Byłem w Ministerstwie Finansów. Usłyszałem, że w podobnej sytuacji jest więcej gmin w Polsce – mówi burmistrz.
W sprawie interweniował też w Ministerstwie Finansów poseł Stanisław Gawłowski. W odpowiedzi na jego interpelację resort potwierdził, że wartość czynszu umorzona przez gminę lokatorom stanowi dla tych ostatnich przychód. Najemcy, którzy nie mają na czynsz, mogą go więc nie płacić, muszą jednak zapłacić podatek.

Powinien płacić każdy

– Może dojść do sytuacji kuriozalnej. Gmina próbuje pomóc najbiedniejszym, wyprowadzając ich z zadłużenia, tymczasem w ten sposób może im wyrządzić krzywdę. Stanowisko Ministerstwa Finansów nie przystaje do rzeczywistości polskiej prowincji. To nie wina tych ludzi, że znaleźli się w sytuacji, w której nie stać ich na zapłacenie czynszu. Tak samo nie będzie ich stać na zapłacenie podatku – mówi poseł Gawłowski.
Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Choszcznie, w ubiegłym roku z umorzenia zaległości w opłacaniu czynszów skorzystało 29 osób. Wniosków było prawie dwa razy więcej, ale warunki postawione przez samorząd są restrykcyjne. Na przykład miesięczny dochód brutto na jedną osobę nie może przekraczać 60 proc. najniższej emerytury.
Samorządowcy twierdzą, że osoba, która żyje z 350 zł miesięcznej emerytury lub renty, i tak nie będzie miała z czego zapłacić podatku. W przypadku umorzenia 5 tys. zł powinna oddać fiskusowi prawie 1000 zł.
Ministerstwo Finansów przypomina jednak, że podstawową zasadą w PIT jest powszechność opodatkowania. To oznacza, że podatek trzeba zapłacić od wszystkich dochodów. Przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Katalog zwolnień, który znajduje się w art. 21 ustawy o PIT, nie zawiera zwolnienia z podatku kwoty umorzonego czynszu. Nie zostało też wydane rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do umorzonych czynszów.

POSTULUJEMY
W ustawie o PIT należałoby wprowadzić zmianę, która wyłączałaby z przychodów podlegających opodatkowaniu wartość czynszów, które gminy umarzają najuboższym mieszkańcom. Można by też wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku w takich sytuacjach.

Jest dochód, nie ma pomocy

Dla części zadłużonych najemców umorzenie czynszu może się okazać prawdziwie niedźwiedzią przysługą. Skoro uzyskali przychód ich zamożność znacznie wzrosła. Nie dość, że będą musieli zapłacić podatek, mogą także stracić prawo do pomocy socjalnej.
Tomasz Sowiński, kierownik działu dodatków mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, mówi, że ustawa o dodatkach mieszkaniowych zawiera definicję dochodów, które bierze się pod uwagę przy przyznaniu dodatku mieszkaniowego, ale nie wyjaśnia ona, czy umorzone czynsze należy uznać za dochód czy nie. Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
– Wątpliwości pozostają. Ja jednak byłbym skłonny uznać, że umorzonego czynszu nie należy wliczać do dochodu – mówi Tomasz Sowiński.
Co można zrobić? Zmienić ustawę o PIT? Resort finansów twierdzi, że wprowadzenie w przepisach podatkowych zwolnienia z podatku umorzonych czynszów mogłoby zachęcić do niewywiązywania się najemców z ich obowiązków i byłoby niesprawiedliwe wobec tych, którzy kosztem ogromnych wyrzeczeń starają się regulować należności. Minister przypomina jednak, że w przypadku złej sytuacji materialnej podatnika może on zwrócić się do fiskusa z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA