REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fikcyjna obniżka PIT

REKLAMA

Propozycja likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów dla umów autorskich i umów cywilnoprawnych będzie ciosem dla wielu podatników. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że obniżka podatków po raz kolejny jest fikcją.
Ministerstwo Finansów w swoim planie na reformę systemu podatkowego chce zlikwidować zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów autorskich oraz umów zlecenia i dzieło. W zamian miałyby zostać określone koszty kwotowo. Zdaniem resortu taka zmiana wyeliminuje istniejące dotychczas różnice w tym zakresie w stosunku do osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Co na to eksperci? Uważają, że pomysł ten uderzy w sporą grupę podatników.
– Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów w przypadku umów autorskich, zlecenia i o dzieło uderzy na pewno w wielu podatników rozliczających się w ten sposób. Nie należy zapominać, że są to bardzo popularne i powszechnie występujące w obrocie gospodarczym umowy, dlatego też projekt Ministerstwa Finansów należy ocenić jako bardzo niekorzystny – uważa Jacek Tkaczyk, ekspert podatkowy.

Kwotowe koszty to za mało

Nasz rozmówca wyjaśnił także, że obecne koszty uzyskania przychodu wynoszą 20 proc. uzyskanego przychodu w przypadku umów zlecenia i o dzieło oraz 50 proc. w przypadku umów dotyczących praw autorskich. Ustalenie stałych stawek kwotowych kosztów wpłynie negatywnie na dochody podatników.
– W przypadku obecnych kosztów ustalanych procentowo, koszty te rosną wraz ze wzrostem wynagrodzenia otrzymywanego przez podatnika, w przypadku kosztów ustalanych kwotowo będą one zawsze stałe – dodał Jacek Tkaczyk.
Podobnego zdania jest Grzegorz Maślanko, radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, który podkreślił, że wprawdzie nadal koszty uzyskania przychodu mają być zryczałtowane, ale jest znacząca różnica pomiędzy 50-proc. przychodu a ryczałtem kwotowym. Przy bardzo zróżnicowanej wielkości przychodów z tego źródła kwota ryczałtu nie może być wysoka. Zresztą kwotowy ryczałt kosztowy mamy w przypadku stosunku pracy: jaki jest – wiemy. Czy efektem będzie ograniczenie podaży? Zapewne nie. Zmniejszą się po prostu realne dochody ludzi utrzymujących się z wykorzystania praw autorskich.
– Nie można się oprzeć wrażeniu, że chodzi o zwiększenie przychodów budżetowych – argumentował ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Wyższe obciążenia podatkowe

Według Pawła Jabłonowskiego, prawnika w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, trudno na razie jednoznacznie ocenić plany resortu finansów dotyczące wprowadzenia kwotowych kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo już od pewnego czasu zapowiadało urealnienie kosztów uzyskania przychodów w przypadkach, w których koszty te były zryczałtowane.
– Wydaje się jednak, że wprowadzenie kosztów kwotowych będzie oznaczało w praktyce znaczne podwyższenie obciążeń podatkowych dla m.in. zleceniobiorców, twórców, artystów wykonawców oraz sportowców. Nie wydaje się bowiem, że koszty kwotowe planowane przez Ministerstwo Finansów będą sięgały 20 proc., czy co mniej prawdopodobne 50 proc. uzyskiwanych przychodów, a zatem postulat obniżania podatków po raz kolejny okazuje się fikcją – wyjaśniał Paweł Jabłonowski.

Szansa na liniowy

Nie wszyscy specjaliści skrytykowali pomysł resortu. Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna, podkreślił, że rzeczywiście na prawdziwą reformę podatków przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jego zdaniem resort finansów powinien się skoncentrować przynajmniej na racjonalizacji systemu fiskalnego, poprzez ograniczenie wyjątków, tj. zarówno ulg, jak i obostrzeń.
W tym świetle, likwidacja ryczałtowych kosztów dla umów zleceń i o dzieło jest dobrym pomysłem. Przywilej obniżenia podstawy opodatkowania o 20 proc. czy 50 proc. jest niczym nieuzasadniony: dlaczego pracownik ma płacić wyższe podatki niż zleceniobiorca.
– Na zmianie stracą pisarze, artyści i dziennikarze, w związku z czym należy spodziewać się doniosłych protestów. Jednak bez tych zmian wprowadzenie podatku liniowego wciąż będzie mrzonką – dodał.
WAŻNE
Dziś zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w przypadku umów autorskich wynoszą 50 proc. Przy umowach cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) stanowią one 20 proc. Po reformie Ministerstwa Finansów koszty te zostaną zastąpione ryczałtem kwotowym. Na razie nie wiadomo, jakim.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA