| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklarację podpisze pełnomocnik

Deklarację podpisze pełnomocnik

W przyszłym roku deklaracje podatkowe będą mogły być podpisywane przez pełnomocników. Uzyskanie interpretacji podatkowej będzie kosztowało 50 albo 100 zł.


Resort finansów zdecydował o dodaniu do Ordynacji podatkowej przepisu, który jednoznacznie przesądzi o możliwości podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocników podatników i płatników. Nie będzie zatem już wątpliwości, czy takie postępowanie jest prawidłowe.

Ministerstwo Finansów zdecydowało, że pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych należy złożyć w organie podatkowym właściwym w zakresie deklaracji podatkowych, których to pełnomocnictwo dotyczy. W tym samym miejscu podatnik (lub płatnik – w zależności od tego, z jaką deklaracją będziemy mieli do czynienia) będzie składał również ewentualne odwołanie pełnomocnictwa.

Wątpliwości nie powinno być też wtedy, gdy przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji podatkowej przez więcej niż jedną osobę. Wtedy pełnomocnictwo do podpisania takiej deklaracji jest skuteczne, jeśli udzielą go wszystkie osoby, których podpis na deklaracji jest konieczny – wynika z projektowanych zmian.
Możliwość podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocników z pewnością ucieszy doradców podatkowych i samych podatników. Ci ostatni nie będą jednak mieli powodów do radości, jeśli będą chcieli uzyskać interpretację podatkową. Od przyszłego roku za wydanie interpretacji – gdy ta dotyczyła będzie zaistniałego stanu faktycznego – opłata wyniesie 50 zł, a w przypadku zdarzeń przyszłych – 100 zł. Opłatę trzeba będzie uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przeciwnym razie wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Co istotne, organ podatkowy nie będzie odrębnie wzywał nas do uiszczenia wymaganej opłaty. Czyli jeśli złożymy wniosek o wydanie interpretacji i nie zapłacimy opłaty w ciągu 7 dni, nie mamy co marzyć o uzyskaniu jakiejkolwiek odpowiedzi.

Anna Wojda
anna.wojda@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK