| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pełne odliczenie od samochodów osobowych

Pełne odliczenie od samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów proponuje całkowite odliczenie VAT od zakupu samochodów osobowych. W zamian chce wprowadzić opodatkowanie prywatnego używania służbowego samochodu osobowego.


Ważną propozycją przedstawioną przez Ministerstwo Finansów w pakiecie reform podatkowych jest możliwość pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodów osobowych. Obecnie obowiązuje ograniczenie odliczenia do 60 proc. VAT wykazanego na fakturze zakupu (nie więcej niż 6000 zł). Propozycje resortu zmierzają do likwidacji tego ograniczenia.

Jednocześnie wprowadza się opodatkowanie samochodów osobowych wykorzystywanych na cele prywatne. Podstawą opodatkowania byłoby 0,5 proc. wartości przyjętej do amortyzacji, nie mniej niż 0,5 proc. wartości rynkowej. Kwoty te obliczane byłyby co miesiąc przez podatnika, który nabył samochód osobowy, z wyjątkiem tych przypadków, gdy samochody przeznaczone są do odprzedaży lub najmu, dzierżawy itp. Gdy natomiast samochód byłby wykorzystywany na podstawie umowy najmu, dzierżawy leasingu, to podstawę opodatkowania stanowić będzie 0,5 proc. wartości samochodu określonej w umowie.

Oprócz korzystnej dla podatników likwidacji ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych ma nastąpić likwidacja 30-proc. sankcji VAT. Proponuje się wprowadzenie nowych zasad opodatkowania wieczystego użytkowania gruntów.

Ustanowienie oraz zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów zostanie uznane za dostawę towarów, a nie jak jest teraz za świadczenie usług. Zmiany zostaną wprowadzone przy zwrotach VAT. Zamierza się wprowadzić możliwość otrzymania zwrotu, w przypadku gdy podatnik w danym okresie nie wykonał czynności opodatkowanych.

Zostaną wprowadzone ujednolicone zasady powstania obowiązku podatkowego z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż z dniem wystawienia faktury. Tylko w nielicznych przypadkach będzie się określało moment powstania obowiązku w inny sposób.

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »