REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet zadaniowy promują wszyscy

REKLAMA

Minister Teresa Lubińska przedstawiła pierwszy program rozpisany zadaniowo. Twierdzi, że całkowite przejście z budżetu tradycyjnego na zadaniowy może nastąpić już w 2009 roku. Zdaniem ekspertów potrwa to dłużej.
Przygotowaniem budżetu zadaniowego zajmuje się obecnie zespół w kancelarii premiera pod przewodnictwem podsekretarz stanu Teresy Lubińskiej.

– Dla mnie budżet zadaniowy jest narzędziem do lepszego zarządzania pieniędzmi – powiedziała minister Lubińska. – Chodzi o to, że obecna struktura wydatków publicznych jest mało rozwojowa. Dlatego uważam, że najwyższa pora, aby nowe wydatki na badania i rozwój znalazły się w budżecie na 2007 r. – dodała.

Autopromocja

Minister poinformowała, jak miałoby być rozpisane to zadanie. Struktura takiego budżetu będzie podzielona na trzy zasadnicze części: misje, programy i zadania.

Minister Lubińska odniosła się również do opinii ekspertów, którzy twierdzą, że przejście w pełni z budżetu tradycyjnego na zadaniowy zajmie Polsce 5-7 lat. Twierdzą tak m.in. prof. Eugeniusz Ruśkowski, kierownik Katedry Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku (jego zdaniem zajmie to ok. 5 lat), prof. Leszek Patrzałek z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (mówi o perspektywie 5-7 lat) i dr Wojciech Misiąg z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (skłania się ku perspektywie 5-letniej).

Na termin wprowadzenia budżetu i jego powodzenie wpływ ma również sytuacja polityczna. Jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, czy to na jesieni, czy na wiosnę, opóźni to pracę w rządzie. Dlatego ważna jest odpowiedź na pytanie o to, czy po ewentualnej zmianie sytuacji na scenie politycznej, partie będą kontynuowały prace nad wdrożeniem budżetu zadaniowego.

Groźba wyborów

Z sondy Gazety Prawnej wśród wszystkich partii politycznych w Sejmie wynika, że każda popiera wprowadzenie budżetu zadaniowego. Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej przypomniał, że w kampanii wyborczej i negocjacjach z PiS jego partia opowiadała się za planowaniem wieloletnim i budżetem zadaniowym.

– To jest prawdziwe wyzwanie i w ten sposób można oszczędzać ogromne pieniądze, a także zmuszać urzędników do oszczędzania publicznych pieniędzy – przyznał. – Pewne zadania można wprowadzić do budżetu już w 2007 r. Termin trzyletni, o którym mówi pani minister Lubińska, przy odpowiedniej determinacji, jest bardzo realny – dodał. Zdaniem eksperta ekonomicznego Samoobrony Kazimierza Zdunowskiego, najpierw trzeba opracować plan na lata 2007 – 2013, a następnie do niego dopasować zadania.

Posłowie podkreślają, że budowanie budżetu zadaniowego jest o wiele trudniejsze niż budżetu tradycyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Potrzebne pieniądze

Reforma budżetowa w Polsce wymaga nakładów finansowych. Minister Teresa Lubińska planuje sfinansować zmiany ze środków unijnych i krajowych. Koncepcję zmian chce wypracować do końca kwietnia. Od maja ma działać strona internetowa poświęcona budżetowi zadaniowemu, na której kancelaria premiera będzie informować o pracach.


Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Karuzela VAT. Oszustwo podatkowe męża nie implikuje winy żony

  Karuzela VAT. "Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona" – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w opublikowanym w dniu 27 września 2023 r. wyroku z dnia 9 sierpnia 2023 r.

  50 tys. USD za 1 bitcoina w styczniu 2024 roku? To możliwe, i to może nie być koniec wzrostów

  Wielu analityków rynkowych prognozuje, że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do stycznia 2024 roku. Ale ma to być tylko początek dużych wzrostów. Obecny spadek kursu tej kryptowaluty nie zmienia przewidywań, że przed bitcoinem otwiera się nowy rozdział życia. Przełom ma nastąpić w styczniu przyszłego roku i wówczas cyfrowa waluta będzie jeszcze bardziej zyskiwała na wartości.

  Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

  Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

  Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Kiedy 12,5% od najmu?

  Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  REKLAMA