REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet zadaniowy promują wszyscy

REKLAMA

Minister Teresa Lubińska przedstawiła pierwszy program rozpisany zadaniowo. Twierdzi, że całkowite przejście z budżetu tradycyjnego na zadaniowy może nastąpić już w 2009 roku. Zdaniem ekspertów potrwa to dłużej.
Przygotowaniem budżetu zadaniowego zajmuje się obecnie zespół w kancelarii premiera pod przewodnictwem podsekretarz stanu Teresy Lubińskiej.

– Dla mnie budżet zadaniowy jest narzędziem do lepszego zarządzania pieniędzmi – powiedziała minister Lubińska. – Chodzi o to, że obecna struktura wydatków publicznych jest mało rozwojowa. Dlatego uważam, że najwyższa pora, aby nowe wydatki na badania i rozwój znalazły się w budżecie na 2007 r. – dodała.

REKLAMA

Autopromocja

Minister poinformowała, jak miałoby być rozpisane to zadanie. Struktura takiego budżetu będzie podzielona na trzy zasadnicze części: misje, programy i zadania.

Minister Lubińska odniosła się również do opinii ekspertów, którzy twierdzą, że przejście w pełni z budżetu tradycyjnego na zadaniowy zajmie Polsce 5-7 lat. Twierdzą tak m.in. prof. Eugeniusz Ruśkowski, kierownik Katedry Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku (jego zdaniem zajmie to ok. 5 lat), prof. Leszek Patrzałek z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (mówi o perspektywie 5-7 lat) i dr Wojciech Misiąg z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (skłania się ku perspektywie 5-letniej).

Na termin wprowadzenia budżetu i jego powodzenie wpływ ma również sytuacja polityczna. Jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, czy to na jesieni, czy na wiosnę, opóźni to pracę w rządzie. Dlatego ważna jest odpowiedź na pytanie o to, czy po ewentualnej zmianie sytuacji na scenie politycznej, partie będą kontynuowały prace nad wdrożeniem budżetu zadaniowego.

Groźba wyborów

Z sondy Gazety Prawnej wśród wszystkich partii politycznych w Sejmie wynika, że każda popiera wprowadzenie budżetu zadaniowego. Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej przypomniał, że w kampanii wyborczej i negocjacjach z PiS jego partia opowiadała się za planowaniem wieloletnim i budżetem zadaniowym.

– To jest prawdziwe wyzwanie i w ten sposób można oszczędzać ogromne pieniądze, a także zmuszać urzędników do oszczędzania publicznych pieniędzy – przyznał. – Pewne zadania można wprowadzić do budżetu już w 2007 r. Termin trzyletni, o którym mówi pani minister Lubińska, przy odpowiedniej determinacji, jest bardzo realny – dodał. Zdaniem eksperta ekonomicznego Samoobrony Kazimierza Zdunowskiego, najpierw trzeba opracować plan na lata 2007 – 2013, a następnie do niego dopasować zadania.

Posłowie podkreślają, że budowanie budżetu zadaniowego jest o wiele trudniejsze niż budżetu tradycyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Potrzebne pieniądze

Reforma budżetowa w Polsce wymaga nakładów finansowych. Minister Teresa Lubińska planuje sfinansować zmiany ze środków unijnych i krajowych. Koncepcję zmian chce wypracować do końca kwietnia. Od maja ma działać strona internetowa poświęcona budżetowi zadaniowemu, na której kancelaria premiera będzie informować o pracach.


Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA