reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kryptowaluta Facebooka Libra to nowe problemy podatkowe

Kryptowaluta Facebooka Libra to nowe problemy podatkowe

Wprowadzenie kryptowaluty Libra, zapowiedziane przez Facebooka, stworzy nowe problemy podatkowe dla użytkowników w Europie, przez co jej upowszechnienie może okazać się wolniejsze, niż oczekiwano - ocenił dziennik "Financial Times".

Źródłem problemów ma być oparcie wartości Libry o globalny koszyk walutowy, nie zaś o walutę lokalną krajów, w których znajdować się będą jej użytkownicy. Notowania walutowe na całym świecie są płynne, a zatem - jak pisze "FT" - płynna będzie również wartość kryptowaluty koncernu Marka Zuckerberga, czym z kolei uwarunkowane będą wahania kapitałowe u jej użytkowników, wpływające na wartość dokonywanych codziennie transakcji.

"W większości krajów zyski będą podlegały opodatkowaniu" - uważa związany z kancelarią Clifford Chance ekspert Dan Neidle. "Użytkownicy Libry będą zatem musieli ujmować szczegóły swoich transakcji w zeznaniu podatkowym, pamiętając o podaniu obowiązującej w danym czasie wysokości kursu wymiany waluty, a także regulować podatek stosownie do wysokości zysków. Obecnie wydaje się, że będzie to stanowiło duży problem w szerszym upowszechnieniu Libry" - twierdzi. W jego ocenie konieczność utrzymania zgodności z przepisami podatkowymi stanie na przeszkodzie ekspansji kryptowaluty Facebooka w Europie.

Brytyjski dziennik "FT" podaje, że Facebook wziął pod uwagę w swoich planach związanych z Librą możliwe problemy wynikające z konieczności opodatkowania cyfrowej waluty i "będzie współpracował z regulatorami przy wyjaśnieniu wykładni stosowania obecnie obowiązującego prawa podatkowego względem kryptowalut, jak i w niektórych przypadkach przy stworzeniu nowelizacji tych praw".

Według gazety Facebook uważa, że kwestia wywiązywania się z obowiązku podatkowego leży po stronie użytkowników, podobnie jak postępowanie zgodne z zasadami lokalnego prawa.

Polecamy: Elektroniczna dokumentacja podatkowa

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kryptowaluta Libra ma trafić na rynek w 2020 r. (PAP)

mfr/ mk/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Kryptowaluta Facebooka Libra to nowe problemy podatkowe
Kryptowaluta Facebooka Libra to nowe problemy podatkowe

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama