REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wymianę jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Jak rozliczyć wymianę jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę
Jak rozliczyć wymianę jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę

REKLAMA

REKLAMA

Problematyka rozliczenia kryptowalut rodzi wiele wątpliwości wśród podatników. I odkąd w maju br. pojawił się pierwszy korzystny wyrok w sprawie rozliczenia kryptowalut, wszyscy czekali na odpowiedź resortu finansów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał bowiem, że transakcja zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Miesiąc sierpień przyniósł projekt nowelizacji w tej sprawie – czy zmiany będą korzystne dla podatników?

REKLAMA

Autopromocja

Komunikaty Ministra Finansów

Kwiecień 2018 roku upłynął pod znakiem rozliczeń z budżetem państwa, przy czym kwestia podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do rozliczenia kryptowalut rodziła wiele wątpliwości, nie tylko wśród podatników.

Na ostatnią chwilę przed terminem złożenia deklaracji, na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się dwa komunikaty dotyczące rozliczenia podatków z kryptowalut. Z pierwszego komunikatu wynikało m.in., że transakcja zakupu kryptowaluty w zamian za inną kryptowalutę, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy byli wobec tego zdezorientowani. Przecież jest praktycznie niemożliwym obliczenie różnicy pomiędzy wartością kryptowaluty, którą się sprzedało w zamian za uzyskanie innej, którą się zakupiło. Zwłaszcza, że kurs zmienia się w zasadzie co sekundę. Powstało zatem pytanie, jak obliczyć przychód, koszty uzyskania przychodu oraz sam dochód? A przecież za chwilę miał minąć termin na złożenie deklaracji PIT!

Kilka dni po pierwszym komunikacie, pojawił się kolejny, który de facto przesądził o braku ostateczności poprzednio wskazanej przez Ministerstwo Finansów interpretacji i wytycznych w tej sprawie. MF wskazał bowiem, że trwają prace nad zaproponowaniem bardziej dogodnego opodatkowania. Podatnicy odetchnęli na chwilę z ulgą. Większość z nich miała nadzieję na to, że kolejny komunikat – korzystny w sprawie rozliczenia kryptowalut – również zostanie opublikowany przed 30 kwietnia 2018 r.

Tak się jednak nie stało. Podatnicy pozostali z widmem rozliczenia również w zakresie transakcji CRYPTO-CRYPTO. Część z nich prawdopodobnie spróbowała swoich sił przy rozliczeniu (niewątpliwie trudnym), część pewnie nie rozliczyła się wcale, inni najpewniej pozostali przy transakcjach sprzedaży kryptowaluty za walutę tradycyjną (FIAT). Obecnie mamy połowę września, a podatnicy w dalszym ciągu są zdezorientowani. Nie mają bowiem żadnej pewności, czy złożone przez nich w odpowiednim terminie deklaracje zostały wypełnione prawidłowo, zwłaszcza w zakresie zamiany jednej kryptowaluty na inną. Pojawiła się jednak pewna nadzieja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystny wyrok WSA

W ostatnich latach zostało złożonych wiele wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych w przedmiotowym zakresie. Część z tych interpretacji została zaskarżona do sądów administracyjnych. Dnia 9 maja 2018 r. WSA w Olsztynie rozstrzygnął jedną ze spraw (sygn. akt I SA/Ol 201/18). Wyrok jest co prawda nieprawomocny, ale z pewnością okazał się przełomowy. Nie zważając bowiem na twierdzenia Ministra, Sąd uznał, że transakcja, w której wymienia się jedną kryptowalutę na inną, nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym WSA wskazał, że wobec trudności w wyliczeniu podstawy opodatkowania przy takiej transakcji, obowiązek podatkowy powstaje wyłącznie przy zamianie kryptowaluty na walutę tradycyjną albo towar czy też usługę. W tej sytuacji podatnicy nie tylko poczuli ulgę, ale też odzyskali nadzieję na korzystne rozstrzygnięcia w sprawach, które albo w dalszym ciągu wiszą w sądzie, albo mają zostać dopiero wysłane wnioski o interpretację. Pytanie jednak co z tymi, którzy w jakiś sposób rozliczyli podatek od sprzedaży kryptowaluty w zamian za inną kryptowalutę. Na szczęście istnieje jeszcze możliwość złożenia korekty deklaracji.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Doczekaliśmy się reakcji Rządu

Po tym, jak całą Polskę obiegła wiadomość o wydaniu korzystnego wyroku w tej sprawie, wydawać się mogło, że pomiędzy Ministerstwem Finansów i Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej a sądownictwem administracyjnym doszło do pewnej rozgrywki. Pierwszy ruch należał do MF – pojawiły się komunikaty. WSA także wykonał swój ruch, tym samym nie zgadzając się ze zdaniem MF. Co dalej? Jaka była odpowiedź Ministra Finansów? Wyrok w dalszym ciągu widnieje jako „nieprawomocny”, ale 24 sierpnia 2018 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji, która reguluje kwestie rozliczenia kryptowalut.


Korzystnie, czy nie?

Wydaje się, że MF i Dyrektor KIS przełknęli porażkę i zgodnie z drugim wydanym komunikatem, znaleźli rozwiązanie „bardziej dogodne” dla podatników. Z uzasadnienia do projektu wynika bowiem, że „Wymiana pomiędzy walutami wirtualnymi, niezależnie od tego czy dokonywana na giełdzie, czy też jednostkowo pozostanie obojętna w podatku dochodowym.”. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla podatników. Ponadto, przychody z tytułu zbycia wirtualnej waluty znajdą się w źródłach przychodów odpowiednio z kapitałów pieniężnych (PIT) oraz zysków kapitałowych (CIT), a zatem stawka podatku – ku pozytywnemu, wobec wielu niekorzystnych interpretacji, zaskoczeniu wszystkich – ma być jednolita i wynosić 19%. Czy to oznacza, że podatnicy nie będą musieli obawiać się skali podatkowej? Mając na uwadze tempo zmian w polskim prawodawstwie i tempo uchwalania kolejnych ustaw – być może już niedługo posiadacze wirtualnych walut rzeczywiście odetchną z ulgą.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, zdaje się, że organy podatkowe powinny przyjąć ewentualne korekty (również w zakresie stawki podatku) bez mrugnięcia okiem. Pytanie tylko, czy nowelizacja spowoduje, iż jednolitą stawką podatku dochodowego, a także brak przychodu z tytułu wymiany wirtualnej waluty na inną wirtualną walutę obejmą również te rozliczenia, które zostały już dokonane.

Autor: radca prawny Robert Nogacki

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: anglosaska firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Nowe ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Krytyka projektu ustawy

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

REKLAMA