Odpowiedzialność badających sprawozdania
REKLAMA
Radosław Ignatowski wskazał na regulacje, które różnią się od obecnie przyjętych norm i zasad w naszym kraju. Główne postanowienia proponowanej dyrektywy to przede wszystkim uznanie równoważności kwalifikacji biegłych rewidentów w całej Unii. – W konsekwencji rozwiązanie to oznacza konieczność zniesienia przez kraje członkowskie wymogu, aby większość praw głosu w firmie audytorskiej należała do lokalnie zatwierdzonych biegłych rewidentów – stwierdził dr Ignatowski.
REKLAMA
Efektem zmian w VIII Dyrektywie będzie uznanie międzynarodowych standardów rewizji finansowej za źródło prawa unijnego. Państwa członkowskie będą jedynie uprawnione do wprowadzania własnych, dodatkowych wymogów w zakresie nieuregulowanym międzynarodowymi standardami lub w obszarach specyficznych, niewystępujących powszechnie w Unii. Konieczne będzie w takim przypadku powiadomienie Komisji Europejskiej o przyjętych dodatkowych procedurach. W przypadku badania skonsolidowanych sprawozdań niezbędne jest określenie podziału obowiązków i odpowiedzialności biegłych rewidentów.
– Postuluje się przypisać pełną odpowiedzialność za badanie tego sprawozdania biegłemu rewidentowi grupy, badającemu skonsolidowane sprawozdanie. Audytor grupy będzie miał obowiązek sporządzenia dokumentacji z dokonanego przez siebie przeglądu prac rewizyjnych przeprowadzonych przez innego biegłego rewidenta lub firmę audytorską – podkreślił dr Radosław Ignatowski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA