| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasy fiskalne na smartfonach

Kasy fiskalne na smartfonach

Resort finansów opracował i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zakłada on wprowadzenie nowego typu kas, tj. kas fiskalnych mających postać oprogramowania, które będzie można zainstalować na smartfonach czy tabletach. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Resort wyjaśnił, że chodzi o przepisy, które umożliwiają stosowanie kas rejestrujących w postaci oprogramowania, które będzie można zainstalować np. na smartfonach czy tabletach. Ma to być alternatywa dla obecnie użytkowanych kas fiskalnych w tradycyjny sposób. "Jest to nowe rozwiązanie, które spełnia oczekiwania podatników i obniża koszty stosowania kas rejestrujących" - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

W projekcie określono również minimalne wymagania techniczne skierowane do producentów, którzy chcieliby przygotować odpowiednią aplikację dla podatników

Projekt został skierowany do konsultacji w dniu 12 sierpnia 2019 r. Jest on dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Konsultacje zaproponowanych w projekcie rozwiązań potrwają do 28 sierpnia 2019 r.

Stosowanie kas fiskalnych smartfonach i tabletach ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym.

Polecamy: Kasy online 2019. Wymiana, użytkowanie, nowe obowiązki informacyjne

Ministerstwo Finansów liczy na 3,16 mld zł w ciągu 10 lat z tytułu wprowadzenia kas rejestrujących mających postać oprogramowania - wynika z oceny skutków regulacji projektu rozporządzenia.

Nowe przepisy, zgodnie z projektem rozporządzenia, mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Zobacz: Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »