REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok albo dobrowolna odpowiedzialność

REKLAMA

W urzędach skarbowych trwa weryfikowanie rocznych rozliczeń podatników. Urzędnicy - jak co roku - poza drobnymi uchybieniami z pewnością natrafią też na przypadki, kiedy będą mogli mieć uzasadnione podejrzenie, że doszło do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.

Sprawdzą ponadto podatników, którzy wyjechali za granicę, tam osiągali dochody, ale nie złożyli zeznania i nie zapłacili podatku. W niektórych sytuacjach jedyną alternatywą wobec wyroku skazującego może być dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Kto składa wniosek

W toku postępowania przedstawiciel administracji skarbowej informuje podejrzanego o możliwości złożenia wniosku. Można go złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu. Jeśli sprawca przestępstwa jest osobą dorosłą, może to zrobić osobiście. Z kolei w przypadku osoby, która nie ukończyła 18 lat – wniosek składa za niego przedstawiciel ustawowy. Jeśli sprawca zdecyduje się wystąpić z wnioskiem, organ musi poinformować go o wymogach, które trzeba spełnić. A te są dość rygorystyczne. Jednak ich spełnienie daje szansę na to, że właściwy organ zamiast aktu oskarżenia wniesie do sądu wniosek o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Warunki do spełnienia

Wymogi ubiegania się o możliwość dobrowolnego poddania się odpowiedzialności zostały ściśle określone w kodeksie karnym skarbowym. I tak należy uiścić należność publicznoprawną, czyli np. podatek, jeżeli w związku z przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło jego uszczuplenie. Należy też opłacić karę grzywny, której wysokość będzie zróżnicowana w zależności od tego, czy chodzi o przestępstwo czy wykroczenie skarbowe. W przypadku przestępstwa będzie to kwota co najmniej 299,70 zł, a w przypadku wykroczenia należy zapłacić grzywnę w wysokości co najmniej 89,91 zł. Aby sprawca mógł liczyć na zezwolenie, ma też obowiązek zapłacić co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania. Te z kolei w sprawie o przestępstwo skarbowe wynoszą 1/10 minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w czasie złożenia wniosku, i 1/12 minimalnego wynagrodzenia w sprawie o wykroczenie skarbowe. Obecnie będą to co najmniej kwoty odpowiednio 89 i 74 zł (po obliczeniu zaokrągla się je w dół do pełnych złotych). Należy jednak pamiętać, że sąd – zezwalając na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności – może też ustalić rzeczywiste koszty postępowania, nie tylko zryczałtowane.
W postępowaniu, w którym przewidziane jest obowiązkowe orzeczenie przepadku przedmiotów, na sprawcę nałożono szczególne obowiązki. Składając wniosek, musi on wyrazić zgodę na ich przepadek, a dopiero w razie niemożności złożenia tych przedmiotów – uiścić równowartość pieniężną. Jeśli dojdzie do orzeczenia przepadku przedmiotów, ściągnięcia ich równowartości pieniężnej lub obowiązku uiszczenia ich równowartości, sprawca zostaje zwolniony z obowiązku uiszczenia należności publicznoprawnej. Dopiero po dopełnieniu tych obowiązków sprawca może liczyć na pomyślne zakończenie negocjacji. Z pewnością korzystne dla sprawców jest to, że przepisy nie wymagają od nich osobistego wypełniania wymienionych obowiązków. Liczy się sam fakt ich spełnienia. Nieistotne jest, kto na rachunek sprawcy będzie je świadczył: on sam czy osoba trzecia.
Zdarza się, że organ podatkowy uzależnia skierowanie wniosku od spełnienia dodatkowych warunków. Zależy to w głównej mierze od okoliczności popełnienia czynu zabronionego, wartości wyrządzonej szkody i postawy podatnika.

Dwa etapy

Samo postępowanie przebiega dwuetapowo: przed finansowym organem postępowania przygotowawczego, do którego sprawca składa wniosek o zezwolenie, oraz przed sądem, do którego występuje finansowy organ postępowania przygotowawczego z wnioskiem o udzielenie zezwolenia.
Jeśli organ zdecyduje o przyjęciu wniosku, kieruje go do sądu, który decyduje o wydaniu zezwolenia. Oczywiście wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje wydaniem wyroku o udzieleniu pozwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Korzystna dla podatnika decyzja sądu oznacza brak wpisu do rejestru skazanych, a sprawę odpowiedzialności karnej za dany czyn uważa się za zakończoną.

Wniosek nie pomoże

Nie zawsze dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest dopuszczalne. Dotyczy to sytuacji, w których za przestępstwo skarbowe grozi kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności, przestępstwo zagrożone karą grzywny popełnione zostało w warunkach uzasadniających obligatoryjne zastosowanie nadzwyczajnego obostrzenia kary lub sytuacji, gdy co do przedmiotu podlegającego przepadkowi zgłoszono interwencję i nie została ona cofnięta do czasu wniesienia aktu oskarżenia do sądu.
Edyta Wereszczyńska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  REKLAMA