REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy nie korzystają z konsulatów

REKLAMA

Podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe m.in. za pośrednictwem polskich placówek konsularnych. PIT za 2005 rok nikt nie złożył w ten sposób - wynika z sondy Gazety Prawnej. Może to dziwić, ponieważ za granicą pracuje około 400 tys. Polaków.
 
Nikt z zatrudnionych za granicą nie złożył zeznania podatkowego za pośrednictwem konsulatu – mimo że mógł to zrobić. A za granicą pracuje około 400 tys. Polaków.
Podatnicy mają kilka możliwości złożenia PIT za dany rok podatkowy. Najczęściej roczne deklaracje składane są w urzędach osobiście lub za pośrednictwem poczty. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:
• wysłane w formie elektronicznej, za poświadczeniem przedłożenia, do organu podatkowego lub do jednostki informatycznej obsługi administracji podatkowej;
• nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;
• złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku; złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;
• złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Konsulaty mało popularne

Na uwagę zasługuje możliwość złożenia zeznania za pośrednictwem polskich placówek konsularnych. Biorąc pod uwagę liczbę Polaków pracujących za granicą, jest to bardzo ważne. Polscy podatnicy, którzy tylko czasowo wyjechali za granicę, np. w celach zarobkowych, w większości przypadków muszą z uzyskanych za granicą pieniędzy rozliczyć się również z polskim fiskusem, składając zeznanie podatkowe. Wydawać by się mogło, że złożenie PIT w konsulacie będzie najdogodniejszą formą dopełnienia obowiązków podatkowych dla takich osób. Ale jak wiadomo, pozory mogą mylić. Gazeta Prawna przeprowadziła sondę w polskich konsulatach w krajach Unii Europejskiej, z której wynika, że nikt za pośrednictwem tych placówek nie rozliczył się z organem podatkowym.
– Za pośrednictwem Ambasady Polskiej w Nikozji nie zostało złożone żadne zeznanie podatkowe za rok 2005 – wyjaśnił nam Przemysław Dropiewski, konsul RP w Nikozji. Podobnie było w konsulatach w Tallinie, Madrycie, Dublinie, Brukseli, Lizbonie czy Pradze.
W Ambasadzie Polski w Brukseli wyjaśniono nam, że najczęściej interesanci korzystają z tej możliwości dla przesłania korespondencji sądowej lub w sprawach stanu cywilnego. Jednak nikt nie przesłał w ten sposób zeznań podatkowych.

Trzeba zapłacić

Wyjaśnienie tego, dlaczego tak się dzieje, może tkwić w opłatach, które wynikają z rozporządzenia ministra spraw zagranicznych z 14 sierpnia 2003 r. w sprawie opłat konsularnych (Dz.U. nr 156, poz. 1530 z późn. zm.). Za złożenie rocznego PIT w konsulacie trzeba zapłacić. Zazwyczaj jest to 18 euro. Przedstawiciele polskich placówek podkreślają, że być może to jest przyczyna tego, że Polacy nie składają w ten sposób swoich zeznań.
Czesław Barański, kierownik Wydziału Konsularnego w Madrycie, powiedział nam, że w Ambasadzie RP w Madrycie nikt nie składa rocznego PIT, chyba dlatego, że wiąże się to z opłatą za przekazanie korespondencji do Polski – 18 euro.
– Zgodnie z Ordynacją podatkową, złożone PIT-y przesyłane są przesyłką poleconą do właściwego urzędu skarbowego w Polsce wraz z listem przewodnim podpisanym przez konsula. Kopia pisma pozostaje w archiwum urzędu. Opłata konsularna za przekazanie korespondencji drogą urzędową wynosi 18 euro – wyjaśniła Elżbieta Salamon, konsul Ambasady RP w Paryżu.
Jedynymi osobami, które składają PIT za pośrednictwem urzędu konsularnego – choć też sporadycznie – są zazwyczaj członkowie korpusu służby zagranicznej lub przedstawiciele ambasad.
Piotr Starzyński z konsulatu RP w Tallinie stwierdził, że konsulat nie posiada wiedzy na temat sposobu przesyłania rocznych zeznań podatkowych przez zatrudnionych w Estonii Polaków.

Zdarzają się wyjątki

– Jeżeli chodzi o pracowników ambasady, to korzystamy z następujących możliwości: przesłanie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiste złożenie zeznania w czasie pobytu urlopowego w Polsce, przesłanie zeznania poprzez członków rodziny lub znajomych, zamieszkałych w kraju, przesłanie zeznania za pośrednictwem miejscowej poczty – dodał Piotr Starzyński.
W podobny sposób radzi sobie też pozostała część naszych rodaków pracujących na co dzień poza granicami kraju. Warto pamiętać, że za pośrednictwem konsulatu można z zachowaniem terminu nadawać także pisma, które składa się w ramach postępowania podatkowego, np. odwołanie od decyzji urzędu, skargę do sądu administracyjnego czy pisemne wyjaśnienie.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA