Kategorie

Przywilejów wielkie cięcie

Analiza przyjętego przez rząd projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 5 czerwca 2006 r. wskazuje, że od 2007 roku zniknie większość preferencji i ulg podatkowych. W zamian mamy zyskać wyższe progi podatkowe i niższe składki.

Zmiany ważne i potrzebne

Jedną z propozycji, jakie mają zostać wprowadzone od przyszłego roku, jest waloryzacja skali podatkowej. Wydawać by się mogło, że to zmiana korzystna dla podatników. Niestety tylko dla części. Na lata 2007-2008 zostaną wprowadzone dwie skale podatkowe ze stawkami 19, 30 i 40 proc. W 2007 roku będą obowiązywać progi podatkowe w wysokości: 43 405 zł i 85 528 zł. Kwota zmniejszająca podatek wyniesie 572 zł. W 2008 roku progi podatkowe wyniosą już 44 490 zł i 85 528 zł a kwota zmniejszająca podatek 586,85 zł. Większe zmiany nastąpią dopiero od 2009 roku. Wtedy zaczną obowiązywać dwie stawki PIT 18 i 32 proc. z progiem podatkowym na poziomie 85 528 zł i z niższą niż w latach 2007-2008 kwotą zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł. Największą korzyść odczują zatem podatnicy, którzy dziś płacą 40-proc. PIT, a tych w 2004 roku było zaledwie 0,85 proc. wszystkich płacących podatek dochodowy od osób fizycznych.
Obniżenie obciążeń może zostać zauważone w związku z obniżką składek: rentowej z 13 do 9 proc. i chorobowej z 2,45 do 1,80 proc. Trzeba jednak pamiętać, że po obniżeniu składki rentowej podwyższeniu ulegnie podstawa opodatkowania. MF szacuje, że dochody budżetowe z tego tytułu wzrosną o 2,4 mld zł. Skutek zwaloryzowania skali podatkowej to ubytek dla budżetu 1,9 mld zł. Zatem z prostego wyliczenia wynika, że na rozwiązaniach tych budżet i tak zyska 500 mln zł. Otwarte pozostaje zatem pytanie, gdzie oszczędność dla podatników?

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Mniej w kieszeni podatników

Projekt zmian w PIT zakłada także wprowadzenie kilku rozwiązań, które będą niekorzystne dla podatników. Przykładem może być – jak określiła to minister Zyta Gilowska – wprowadzenie kompromisu w postaci okresów przejściowych dla zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów od umów cywilnoprawnych i umów dotyczących praw autorskich. Dziś koszty te wynoszą odpowiednio 20 i 50 proc. Po zmianach w latach 2007-2008 koszty te mają zostać znacznie ograniczone, a mianowicie do 10 i 20 proc. Oznacza to większy podatek dla pracujących na umowach zlecenia i o dzieło oraz twórców i artystów. Z naszych wyliczeń wynika, że stracą na tym nie tylko twórcy, ale także ponad 8 mln osób dorabiających dziś na podstawie umów zlecenia (zob. GP z 14 kwietnia).
Korzyści dla budżetu z tego tytułu wyniosą według szacunków MF 640 mln zł. Jednak jak zapowiedziała wicepremier Gilowska zwiększone wpływy budżetowe z tytułu obniżenia zryczałtowanych kosztów podatkowych zostaną w całości przeznaczone na zwiększenie dotacji na kulturę i szkolnictwo wyższe. Oznacza to, że lepiej będzie w instytucjach kultury i szkolnictwie, gorzej w naszych kieszeniach.
Od 2007 roku zniknie też część ulg podatkowych. Nie będzie możliwości odliczania składek na ubezpieczenia społeczne przez osoby prowadzące gospodarstwa domowe i zatrudniające osoby bezrobotne. Nie będzie też ulgi sportowej i ulgi odsetkowej. Dwie pierwsze preferencje zaczęły obowiązywać dopiero w tym roku, więc jeszcze nikt z nich nie skorzystał. Trudno więc mówić o dużej stracie dla podatników. Inaczej jest z ulgą odsetkową. Obowiązuje ona od początku 2002 roku i korzysta z niej spora grupa podatników, choć kwota odliczeń nie jest duża. Odliczenia od dochodu z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym ulgi budowlanej) w 2004 roku wyniosły ponad 594 mln zł. Niemniej jednak ulga pozwala obniżyć koszty kredytu mieszkaniowego.
Niektóre podatki wzrosną. Przykład: to odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych. Dziś płacimy od tego typu transakcji zryczałtowany 10-proc. podatek od przychodu. Od nowego roku będziemy płacić 19-proc. PIT od dochodu.
GP RADZI
Jeśli chcesz skorzystać z ulgi odsetkowej, pośpiesz się i weź kredyt przed końcem 2006 roku. Z ulgi będzie można korzystać na zasadach praw nabytych do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed 1 stycznia 2007 r. nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.

To będzie korzystne

W projektach resortu finansów są też zmiany korzystne dla podatników. Jedną z nich jest ulga prorodzinna. Od 2007 roku ulga będzie przewidziana dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci. W rozliczeniu rocznym taka rodzina będzie mogła odliczyć od podatku kwotę równą iloczynowi liczby wychowywanych dzieci i kwoty wolnej od podatku (kwota zmniejszająca podatek na 2007 rok to 572,54 zł).
Ponadto począwszy od 2007 roku przekazywaniem 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego będą zajmowały się urzędy skarbowe. Prawo do przekazania 1 proc. podatku ma zostać przyznane także podatnikom, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według 19-proc. stawki liniowej PIT, a także osobom osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych.
Minister finansów Zyta Gilowska przedstawiła korzystną propozycję dla podatników pracujących za granicą. Osoby czasowo przebywające za granicą i uzyskujące tam dochody będą mogły korzystać z większych zwolnień podatkowych. W rozliczeniu rocznym będą mogły uwzględniać 30 proc. diety za każdy przepracowany poza krajem dzień. Dziś odliczyć można maksymalnie 30 diet. Ta preferencja ma mieć zastosowanie już do dochodów za 2006 rok. Wicepremier zapewniła także, że jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią i Irlandią Północną. Stopniowo mają być także renegocjowane inne niekorzystne dla Polaków umowy.

Porządki w przepisach

Część zmian zaproponowanych w projekcie ustawy o PIT ma charakter porządkujący. Doprecyzowano niektóre definicje. Ważną zmianą – choć jak podkreśliło w uzasadnieniu projektu MF jest to zmiana uściślająca – jest precyzyjne określenie, że aby małżonkowie mogli skorzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów, wspólność majątkowa musi istnieć cały rok. Taka regulacja rozwieje pojawiające się dotychczas wątpliwości i rozbieżności interpretacyjne.

Ewa Matyszewska
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw w grupie spółek

  Wiążące polecenie w grupie spółek. Spółka dominująca uczestnicząca w grupie spółek będzie mogła wydawać spółce zależnej wiążące polecenia – nie zawsze jednak spółka zależna będzie nimi związana. Skutki wiążącego polecenia w grupie spółek i okoliczności odmowy jego wykonania wyjaśnia Bartosz Lewandowski – aplikant radcowski z Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych.

  Będą wyjaśnienia podatkowe do Polskiego Ładu

  Polski Ład. Chcemy opublikować wyjaśnienia podatkowe, dotyczące rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców, które będą wiążące dla administracji – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas EKG w Katowicach

  Ekologia coraz ważniejsza w strategiach firm

  Ekologia w strategiach firm. Prawie 57% firm na świecie uważa, że pandemia przyspieszyła realizację celów środowiskowych w firmie. Instytucje finansowe i rosnące oczekiwania społeczne są głównym katalizatorem zmian – wynika z najnowszego raportu ING i EY Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów.

  Gadżety reklamowe a koszty uzyskania przychodów

  Gadżety reklamowe a koszty. Wydatki poniesione na nabycie drobnych gadżetów z logo podatnika, które są rozdawane dobrowolnie i nieodpłatnie, stanowią wydatki reklamowe. Tego rodzaju wydatki, jako spełniające kryteria z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, mogą być w całości uznane za koszty uzyskania przychodów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 września 2021 r.

  Kiedy można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych?

  Odliczenie VAT od artykułów spożywczych. Podatnicy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywają różnego rodzaju artykuły spożywcze wpływające na komfort organizowania spotkań, motywację pracowników czy postrzeganie przedsiębiorcy na rynku. Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od tych artykułów?

  Crowdsourcing jako model wsparcia i rozwoju biznesu

  Crowdsourcing można określić jako tzw. mądrość ludu czy wiedzę tłumu. Wbrew pozorom i anglojęzycznej nazwie, zjawisko to miało swoje odzwierciedlenie w życiu społecznym już w XVIII wieku. Wtedy to brytyjski rząd ogłosił konkurs dla obywateli na opracowanie najlepszego sposobu określania dokładnej pozycji statku na morzu. Ustalono nagrodę w wys. 20 tys. funtów, a proporcjonalnie otrzymywał ją każdy, kto miał choćby minimalny udział w rozwiązanie problemu. To jedna z pierwszych sytuacji, w których pojawiła się idea crowdsourcingu. Jak wykorzystać ją we współczesnym biznesie?

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zamierza sprzedać firmowy laptop. Czy jeżeli laptop zostanie sprzedany osobie prywatnej, konieczne będzie nabycie przez osobę fizyczną kasy fiskalnej? Dodam, że obecnie osoba ta nie ma kasy fiskalnej.

  Zakup samochodu w innym kraju UE przez podatnika zwolnionego z VAT

  Zakup samochodu a zwolnienie z VAT. Nasz klient, który korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót, chce kupić w Niemczech, na firmę, używany samochód o wartości około 60 000 zł. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? Czy nasz klient straci prawo do zastosowania zwolnienia?

  Zakup pieca gazowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Ulga rehabilitacyjna. Czy zakup grzewczego pieca gazowego, zapewniającego ciepło w mieszkaniu oraz ciepłą, bieżącą wodę stanowi wydatek ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, w związku z niepełnosprawnością związaną z narządami ruchu? Czy kwota tego zakupu podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

  Zmiany w VAT - SLIM VAT 2

  Zmiany w VAT. 1 października 2021 r. wchodzi w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe wprowadzającej tzw. pakiet SLIM VAT 2, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 września 2021 r. Część zmian weszła w życie już 7 września br. Co się zmienia w rozliczeniach VAT?

  Polski Ład. Propozycje zmian w VAT

  Polski Ład, wśród licznych zmian przepisów prawa podatkowego, zawiera także nowe propozycje w zakresie ustawy o VAT, które mogą zacząć obowiązywać już od 2022 r. Oto najważniejsze zmiany w VAT w ramach Polskiego Ładu.

  Kościński o Polskim Ładzie: Zostawiamy więcej pieniędzy dla tych co zarabiają mniej

  Polski Ład. Chodzi tu o elementarną sprawiedliwość. Nie może być tak, że pracodawca który zarabia 30 tys. płaci mniejsze podatni niż pracownik co zarabia 3 tys. - mówi w wywiadzie minister finansów Tadeusz Kościński.

  Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

  Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.