| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czeka nas likwidacja karty podatkowej

Czeka nas likwidacja karty podatkowej

Likwidacja z początkiem 2009 roku karty podatkowej może spowodować, że część drobnych przedsiębiorców korzystających z tej formy rozliczeń zacznie działać w szarej strefie.

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczeń, z której korzystają przede wszystkim drobni przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów zaproponowało jednak likwidację zryczałtowanego opodatkowania, w tym karty, już od 1 stycznia 2007 r. MF uzasadniało to dążeniem do ujednolicenia podatków od działalności gospodarczej. Wskazywano również na spadek zainteresowania zryczałtowanymi formami.Organizacje zrzeszające niewielkie firmy, w tym rzemieślnicze, krytycznie odniosły się do pomysłu zniesienia ryczałtu. Po konsultacjach Ministerstwo Finansów postanowiło przesunąć termin likwidacji karty podatkowej. Ma ona zniknąć z początkiem 2009 roku. Takie rozwiązanie zostało również zaakceptowane przez rząd.Przedstawiciele organizacji rzemieślniczych obawiają się jednak, że po likwidacji karty część korzystających z niej obecnie przedsiębiorców może wybrać szarą strefę.Projekt zmian nie przewiduje modyfikacji przepisów określających, kto może płacić podatek dochodowy w formie karty.Zmienią się natomiast inne regulacje. Teraz podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak zobowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.Po zmianach podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej będą zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek.Zgodnie z kolejną propozycją, do końca miesiąca, w którym podatnik zrzekł się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, jest zobowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W tym przypadku podatnik musi wpłacić różnicę pomiędzy kwotą podatku dochodowego obliczonego na ogólnych zasadach za okres od początku roku do końca miesiąca, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej, a kwotą podatku dochodowego zapłaconego w formie karty podatkowej, w okresie przed zrzeczeniem się opodatkowania w tej formie.Kwotę podatku podatnik będzie zobowiązany wpłacić w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrzekł się opodatkowania w formie karty podatkowej.Miesięczne stawki podatku w formie karty będą na lata 2007-2008 podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy.Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK