REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa umowa z Anglią

REKLAMA

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - zapowiedziała minister Zyta Gilowska.

Nowa umowa z Anglią, jako sposób unikania podwójnego opodatkowania, będzie przewidywała metodę wyłączenia z progresją. Dziś jest to metoda proporcjonalnego odliczenia. To nie wszystkie zmiany. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowanym przez Ministerstwo Finansów wszystkie osoby, które czasowo przebywają za granicą i uzyskują tam dochody, będą mogły korzystać z większych zwolnień podatkowych. Zyskają możliwość odliczania większych diet. Po zmianie odliczenie wynosiłoby maksymalnie 30 proc. diety przysługującej za każdy dzień, w którym pracownik pracował. Dziś maksymalnie można odliczyć 30 diet rocznie. Dzięki temu pracujący w Zjednoczonym Królestwie będą mogli odliczyć nieco ponad 200 funtów miesięcznie. Rocznie będzie to już 2300-2500 funtów. Dziś odliczenie maksymalne to 960 funtów.

Umowy renegocjowane

Z zapowiedzi minister finansów Zyty Gilowskiej wynika, że do dochodów za 2006 rok miałaby zastosowanie nie tylko nowa umowa z Anglią, ale także większe diety. Ponadto wicepremier obiecała, że będą renegocjowane wszystkie niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie Polska podpisała z innymi krajami. Niekorzystne umowy to te, które jako sposób unikania podwójnego opodatkowania przewiduję metodę proporcjonalnego odliczenia. Zawierają ją m.in. umowy zawarte z Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi.
Propozycje minister Gilowskiej są korzystne dla podatników, pod warunkiem że uda się je zrealizować. Z wcześniejszych obietnic związanych z uproszczeniem systemu podatkowego dziś niewiele zostało.

Pierwsza z kilku

Powstaje jeszcze jedno pytanie, czy tak ambitny plan Zyty Gilowskiej ma w ogóle szansę na realizację? Zapytaliśmy o to ekspertów podatkowych.
Marek Bytof, prawnik z kancelarii TaxWays, uważa, że zmiany wprowadzone do umowy z Anglią to krok ku realizacji zasady równości wobec prawa.
– Umowa z Anglią to pierwsza z kilku wymagających poprawienia. Problem w tym, że negocjowanie aktów międzynarodowych wymaga czasu, a nowe przepisy nie mają mocy wstecznej. Wobec tego należałoby oczekiwać, że w okresie przejściowym prawodawca jednostronnie wprowadzi rozwiązania zapewniające równe traktowanie obywateli – dodał nasz rozmówca.
Agata Oktawiec, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, również zwróciła uwagę, że zazwyczaj renegocjacja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania trwa 2-3 lata i jest uzależniona od kalendarza dwóch stron.
– Możliwe jest ustalenie, że umowa wejdzie w życie pod koniec 2006 roku i będzie miała zastosowanie do podatków pobieranych za cały 2006 rok. Takie rozwiązanie, choć stosowane rzadko, występowało już w polskich umowach, np. w umowie z Kuwejtem. Warto pamiętać, że możliwość szybkiego wdrożenia nowej umowy z Wielką Brytanią zależy nie tylko od sprawnej postawy Polski, ale i Wielkiej Brytanii – argumentowała Agata Oktawiec.
– Jest możliwa sytuacja, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wchodzi w życie w 2007 roku, a jej postanowienia mają zastosowanie już do dochodów osiągniętych w 2006 roku. Tego typu rozwiązanie było już stosowane w przeszłości. Przykładem może być umowa ze Stanami Zjednoczonymi – wyjaśnił mec. Artur Cmoch, wspólnik i doradca podatkowy w kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.
Renegocjacja umów zgodnie z planami MF ma być przeprowadzona jak najszybciej. Jednak eksperci podatkowi zwracają uwagę na to, że szybka renegocjacja może być trudna. Zdaniem mec. Artura Cmocha, masowa renegocjacja może się nie udać w krótkim czasie. Zmiana umowy zależy nie tylko od nas, ale także od woli drugiej strony i od obowiązujących w danym państwie procedur ratyfikacyjnych.

Niekorzystnie nie tylko z Anglią

Metoda odliczenia proporcjonalnego, jaką przewiduje dzisiejsza umowa z Wielką Brytanią, powoduje, że Polacy pracujący tam po przeliczeniu zarobionych pieniędzy na złote muszą polskiemu fiskusowi dopłacić do 30 proc. podatku. W podobnej sytuacji są nasi rodacy w innych krajach. Metodę odliczenia proporcjonalnego przewidują umowy, jakie Polska zawarła m.in. z: Belgią, Danią, Finlandią czy Holandią. Sytuacja Polaków pracujących poza krajem może się zmienić, gdy obietnice minister finansów zostaną spełnione.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA