reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dom w Portugalii bez odliczenia

Dom w Portugalii bez odliczenia

Prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej przysługuje tylko w przypadku zakupu mieszkań lub domów na rynku pierwotnym. Odliczenie dotyczy wyłącznie inwestycji krajowych.

 
Z ulgi odsetkowej można skorzystać dopiero po spełnieniu licznych warunków.
Ustawodawca wyraźnie określił, na co kredyt trzeba zaciągnąć, by odliczenie było skuteczne. Odliczeniu podlegają wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Do grupy tych inwestycji zaliczono cztery rodzaje, które muszą być związane z:
• budową budynku mieszkalnego albo
• wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
• zakupem nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.

Ustawodawca nie poprzestaje na tym, że kredyt podatnika ma być wykorzystany na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Przepisy są bardziej precyzyjne i określają zamknięty katalog inwestycji. Takie ukształtowanie ich zakresu powoduje, że kredyty na inne rodzaje inwestycji nie uprawniają do ulgi, nawet jeśli są one związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych. Przykładem może być kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na spłatę innego kredytu mieszkaniowego. Choć jest on związany z nabyciem mieszkania, spłata odsetek od drugiego kredytu nie będzie podstawą do skorzystania z odliczenia.

Z ulgi można skorzystać tylko wtedy, gdy inwestujemy w nieruchomości położone w Polsce. Dodatkowo muszą to być tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

WAŻNE!
Zgodnie z projektem zmian ulgę odsetkową będzie mógł kontynuować podatnik, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt. Odliczenie wydatków na spłatę odsetek ma przysługiwać na zasadzie praw nabytych do upływu terminu spłaty określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.

ALEKSANDRA TARKA
aleksandra.tarka@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama