| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sami obliczamy zwrot

Sami obliczamy zwrot

Osoby, które chcą odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, muszą samodzielnie obliczyć kwotę zwrotu.


Kwota zwrotu musi mieścić się w ustawowym limicie uzależnionym od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej ogłaszanego w poprzednim kwartale, w stosunku do tego, za który składany jest wniosek. Cenę tę ogłasza w formie komunikatu prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Przy wnioskach składanych do końca czerwca tego roku jest to 2560 zł, (zob. komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 maja 2006 r. w sprawie ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2006 r.; Dz.Urz. GUS nr 5, poz. 42). Dodatkowo kwota zwrotu wyliczona jest w zależności od tego, czy podatnik wcześniej korzystał z ulg remontowo-budowlanych oraz uzależniona od faktu, czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę czy nie.

Zwrot jest równy 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur. Równocześnie nie może być wyższy niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej (dla budynków z pozwoleniem na budowę) lub 30 mkw. (dla budynków niewymagających pozwolenia na budowę) i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej. W przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi remontowej lub budowlanej, kwota podlegająca zwrotowi jest równa 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur. Równocześnie nie może być ona wyższa niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej wspomniany wcześniej iloczyn.

PRZYKŁAD
Podatnik wydał na remont mieszkania, który nie wymagał pozwolenia, kwotę 17 690 zł (w tym VAT 3190 zł). Wszystkie wydatki remontowe zostały odliczone w zeznaniu PIT-37 za 2005 rok. Wniosek o zwrot VAT podatnik złożył 28 czerwca 2006 r. Cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej za I kwartał 2006 r. wynosi 2560 zł i służy do obliczenia limitu zwrotu. Limit wynosi 7649 zł (9,959 proc. x 30 mkw. x 2560 zł). Faktyczna kwota zwrotu wyniesie natomiast 1762 zł (55,23 x 3190 zł).

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »