reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Częste nowelizacje PIT

Częste nowelizacje PIT

Uchwalone kilka dni temu nowelizacje ustaw podatkowych nie zostały jeszcze podpisane przez prezydenta ani opublikowane w Dzienniku Ustaw, a tymczasem w Sejmie już znajduje się projekt, który ma ponownie zmienić nie tylko ustawę o PIT, ale i inne ustawy podatkowe - podaje "Gazeta Prawna".

Już od lat, o tej właśnie porze, uchwalane są, zazwyczaj w pośpiechu, kolejne nowelizacje ustawy o PIT. Pośpiech wymusza konieczność opublikowania zmian w Dzienniku Ustaw jeszcze przed końcem listopada. Czy to ten pośpiech spowodował, iż nie zauważono, że już od 5 października br. znajduje się w Sejmie projekt ustawy o wspieraniu zatrudniania i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który zawiera zmiany nie tylko do ustawy o PIT?

O niestabilności prawa podatkowego dobitnie świadczy fakt, że wspomniana ustawa o PIT, oprócz corocznej listopadowej nowelizacji, „podszarpywana” jest jeszcze zwykle kilkakrotnie w ciągu roku. W 2004 r. było już 18 takich zmian, w tym również ustawami mającymi niewiele wspólnego z podatkami.

Tak też będzie i tym razem. Dodatkowe zmiany wprowadzone zostaną tylnymi drzwiami. Co więcej, już raz w tym roku ustawa o PIT była zmieniana właśnie ustawą dotyczącą osób niepełnosprawnych. 1 stycznia br. weszła bowiem w życie ustawa z 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Wszystko to świadczy o braku spójnej koncepcji reformy systemu podatkowego, zmierzającej do jego uproszczenia, przejrzystości i stabilności.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zaliczki w VAT – problemy z rozliczeniem po zmianach (PDF)14.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama