REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od księgowych trzeba żądać OC

REKLAMA

O nieprawidłowościach popełnianych przez biura rachunkowe, doradców podatkowych czy firmy audytorskie informują co jakiś czas media. Chronią przed nimi obowiązkowe ubezpieczenia OC. Cóż z tego, skoro doradcy, biegli i księgowi często zapominają o ubezpieczeniu OC. A konsekwencje jego braku są dotkliwe.

Zakres odpowiedzialności w każdej z grup określa albo ustawa (o biegłych rewidentach, o doradztwie podatkowym, o rachunkowości), albo rozporządzenie ministra finansów.
Generalnie ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność cywilna podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe, uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zakresie wykonywania czynności charakterystycznych dla każdej z grup. W przypadku firm audytorskich będzie to badanie ksiąg rachunkowych, w przypadku biur rachunkowych – prowadzenie księgowości, a w przypadku doradców – usługi doradztwa, pomoc w wypełnianiu deklaracji itd.
Ubezpieczenie OC nie obejmuje m.in. szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego po skreśleniu z listy doradców lub biegłych rewidentów, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania zawodu przed skreśleniem itp.

Korzyści dla klientów...
– Ubezpieczenie OC podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe ma na celu uwolnienie podatnika od kłopotliwego procesu cywilnego, który opierałby się na pozwie za niewykonanie czy nienależyte wykonanie umowy o doradztwo podatkowe. Proces taki byłby uciążliwy, kosztowny dla podatnika i na nim ciążyłby obowiązek dowiedzenia winy doradcy – wyjaśnia Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Ubezpieczenie OC doradcy zwalnia klienta od takiego procesu.
– Oznacza to, że uzyskanie rekompensaty za potencjalną stratę, związaną z określeniem zobowiązania podatkowego, w innej wysokości niż to wynikało z deklaracji, jest przerzucone na firmę ubezpieczeniową. Te procedury działają bardzo dobrze – ocenił Dariusz M. Malinowski. Podobne zasady funkcjonują w przypadku biegłych i biur rachunkowych.

... i ubezpieczonych
– Ubezpieczenie przenosi ryzyko pomyłek na biuro rachunkowe, ale nie znosi pełnej odpowiedzialności za prowadzone księgi rachunkowe z kierownika czy członka zarządu w firmie – wyjaśnił prof. Zbigniew Luty, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, oddział dolnośląski.
– Jest to więc zabezpieczenie biura rachunkowego przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne błędy biura. Natomiast firma, która zleca ewidencję księgową, ma podstawę do roszczeń w przypadku nałożenia na nią kary za niezamierzone pomyłki biura rachunkowego – dodał prof. Zbigniew Luty.
W przypadku doradców, biur rachunkowych i audytorskich obowiązują jednak inne kwoty ubezpieczeń. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia zależy od przedmiotu działalności doradcy, biura rachunkowego czy audytora.
Ubezpieczenie obowiązkowe w przypadku doradców podatkowych wynosi 10 tys. euro. Mają oni ponadto możliwość wykupienia ubezpieczenia dodatkowego. W przypadku biegłych podstawa wynosi 45 tys. euro (za badanie sprawozdania finansowego) oraz kwota dla konkretnej działalności, np. przy badaniu sprawozdań i prowadzeniu ksiąg rachunkowych będzie to w sumie 55 tys. euro.

Ubezpieczenie OC powinno posiadać
uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
49 000
doradców podatkowych
9500
biegłych rewidentów
7569

Gwarancja dla doradców
Minimalna suma gwarancyjna OC w odniesieniu do jednego zdarzenia dla umów ubezpieczenia biur rachunkowych wynosi 10 tys. euro. Tak określone kwoty pozwalają na bezpieczeństwo klientów. Obowiązkowa kwota minimalna oznacza, że odszkodowanie do takiej wysokości trzeba wypłacić każdej firmie, z którą doradca, biuro czy audytor mają podpisaną umowę. Jeśli więc biuro obsługuje 30 podmiotów, to w przypadku nieprawidłowości, np. w pięciu podmiotach, ubezpieczyciel każdemu wypłaci maksymalnie po 10 tys. euro.

Korzystne ubezpieczenie
Korporacje mogą pomóc ubezpieczyć się swoim członkom, podpisując umowę generalną z towarzystwem ubezpieczeniowym. Tak zrobiła Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Zawarła umowę z dwoma towarzystwami, które zaproponowały najkorzystniejsze warunki. Dzięki temu interes podatników i doradców jest lepiej zabezpieczony. Ubezpieczeniu podlegają nie tylko standardowe czynności doradcy, ale również prowadzenie przez niego ksiąg rachunkowych.
– Gdy mamy do czynienia z kontraktami, gdzie zagrożenie szkodą jest wyższe, klienci wręcz wymagają, aby doradca zagwarantował im, że w przypadku popełnienia błędu ich interes będzie właściwie zabezpieczony – podsumował Dariusz M. Malinowski.
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA