REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe wzory deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń dotyczących podatku od spadków i darowizn. Przewidują one wprowadzenie m.in. nowych deklaracji podatkowych.

Przygotowane przez resort finansów projekty to rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku, trybu wykonywania czynności związanych z poborem podatku oraz określenia wzoru deklaracji o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez notariuszy oraz rozporządzenie w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn. Mają one zastąpić obowiązujące rozporządzenia o takich samych nazwach.

Wraz z nowymi rozporządzeniami pojawią się też nowe wzory formularzy: SD-2 (deklaracja o wysokości podatku pobranego i wpłaconego przez płatnika), SD-3 (zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych) oraz SD-3/A (informacja o pozostałych nabywcach rzeczy lub praw majątkowych).

Powodem, dla którego opracowano nowe rozporządzenia, są zmiany w przepisach dotyczących rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną. Rozporządzenie dotyczące notariuszy zmieniane jest z uwagi na to, że na podstawie art. 1 pkt 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 143, poz. 1199) na notariuszy – jako płatników podatku od spadków i darowizn – nałożony został obowiązek składania deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Jednocześnie zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn zawierające delegację dla ministra finansów i ministra sprawiedliwości do wydania aktu wykonawczego. Na organy te nałożono obowiązek określenia wzoru deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika (formularz SD-2).

Nowe rozporządzenie nie będzie już zawierało przepisów dotyczących momentu poboru podatku oraz terminu jego przekazywania na rachunek właściwego organu podatkowego, terminu oraz sposobu przekazywania kopii rejestrów podatku, sposobu oraz terminu przekazywania odpisów sporządzanych aktów notarialnych. W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn kwestie te uregulowano bezpośrednio w ustawie. Nie ma zatem potrzeby pozostawiania ich w rozporządzeniu. Z identycznych powodów ma być zmienione rozporządzenie w sprawie zeznań dotyczących podatku od spadków i darowizny.

Nawet po wydaniu rozporządzeń, składanie elektronicznych deklaracji będzie możliwe dopiero wówczas, gdy dane zawarte we wzorach deklaracji będą sporządzone w stosownym formacie elektronicznym i zostaną określone rodzaje podpisu elektronicznego.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 16 sierpnia. Obecnie projekty znajdują się w uzgodnieniach międzyresortowych.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA