Posłowie zajmą się akcyzą
REKLAMA
Rządowym projektem ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych oraz o zmianie niektórych ustaw zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Sejm oddalił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Przyszłość ustawy przewidującej m.in. znaczącą podwyżkę akcyzy na olej opałowy i gaz płynny do samochodów nie jest jednak oczywista. Wniosek o odrzucenie projektu przepadł zaledwie kilkoma głosami.
Ustawa przewiduje podwyższenie maksymalnej akcyzy na gaz płynny do samochodów z 700 zł za tonę do 1100 zł za tonę oraz zrównanie stawek podatku akcyzowego na olej opałowy i olej napędowy. Podwyżki ma zrekompensować system zwrotu odbiorcom indywidualnym (także żłobkom, przedszkolom, szkołom) akcyzy zawartej w cenie oleju opałowego, który wykorzystano do ogrzewania. Przedsiębiorcy, którzy także wykorzystują olej opałowy zgodnie z przeznaczeniem, zwrotu jednak nie dostaną.
Podczas dyskusji nad projektem, która odbyła się podczas jego pierwszego czytania, wiceminister finansów Jarosław Neneman przyznał, że regulacje w nim zawarte są kontrowersyjne, trudne i niepopularne. Zapewnił jednak, że rząd jest otwarty na daleko idące modyfikacje, które parlament może zaproponować. Według Ministerstwa Finansów, zróżnicowane stawki akcyzy na olej opałowy i napędowy przyczyniają się do powstania szarej strefy. –
Jedyną skuteczną metodą eliminacji patologii jest zrównanie stawek – uzasadniał projekt wiceminister Neneman. Według MF likwidacja mafii paliwowej pozwoli na zwiększenie przyszłorocznych dochodów budżetu państwa o około miliard złotych. Jeżeli zmiany nie zostaną wprowadzone, trzeba będzie o miliard zmniejszyć wydatki budżetowe w 2007 roku. Zamiar podwyżki akcyzy na LPG resort finansów tłumaczy chęcią zapewnienia odpowiednich relacji między cenami gazu i benzyny.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat