| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zapłacimy za auta...

Nie zapłacimy za auta...

Podatnicy nie będą płacili podatku od samochodów o dopuszczalnej masie równej 3,5 tony - zakłada projekt zmian przygotowany przez resort finansów.


Resort finansów zaproponował zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ministerstwo chce wyłączyć z opodatkowania podatkiem od środków transportowych samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) równej 3,5 tonom. Uzasadnieniem zmiany są m.in. docierające do resortu informacje o tym, że niektórzy producenci pojazdów, aby zachęcić klientów do nabywania samochodów ciężarowych, zmieniają ich tonaż z dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej 3,5 t na 3,49 t. W ciągu zaledwie trzech lat sprzedaż samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,49 t zwiększyła się 873 razy. Producenci zmniejszają ładowność samochodów, aby ich klienci nie płacili podatku od środków transportowych. Takie samochody w odróżnieniu od tych o większej ładowności nie podlegają podatkowi od środków transportowych.

Pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t jest obecnie w Polsce blisko 200 tys. Planowane zwolnienie tych samochodów z podatku od środków transportowych może zatem uszczuplić budżety gmin łącznie nawet o 129 mln zł. Ministerstwo zamierza jednak zrekompensować ten ubytek w bardzo prosty sposób. Chce wprowadzić odpowiednie zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, m.in. zlikwidować ryczałt ewidencjonowany. Zdaniem resortu spowoduje to zwiększenie dochodów samorządu terytorialnego o około 2,6 mld zł, z czego gminy dostaną ok. 2 mld zł.

W projekcie zmian założono także wzrost stawki podatku od środków transportowych w odniesieniu do samochodów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 tony do 5,5 tony.

Niekorzystnych zmian mogą się również spodziewać posiadacze pojazdów wykorzystywanych w dowozie i odwozie na maksymalną odległość do 150 km na terytorium naszego kraju w transporcie kombinowanym. W projekcie zmian resort proponuje likwidację zwolnienia z podatku od tych pojazdów. Ministerstwo uspokaja jednak, że na podstawie art. 11a ustawy istnieje możliwość uzyskania nawet 100 proc. zwrotu zapłaconego podatku od środków transportowych wykorzystywanych w transporcie kombinowanym. Dla przedsiębiorców wywoła to taki sam skutek, jak w przypadku zwolnienia podatkowego.

Proponowane zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK