Nie każda spółka wodna zapłaci podatek
REKLAMA
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, zwolnienie z CIT dochodów spółek wodnych i ich związków, przeznaczonych na cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, zostało uchylone 1 stycznia 2004 r.
Wykreślenie części zwolnień z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym dotyczących spółek wodnych, było konsekwencją zmniejszenia od 1 stycznia 2004 r. stawki podatku dochodowego z 27 proc. na 19 proc. W celu umożliwienia spółkom wodnym dostosowania się do nowych przepisów moc obowiązywania zwolnienia przedłużono jednak do końca 2006 roku.
Likwidacja zwolnienia nie oznacza jednak, że każda spółka wodna będzie płacić podatek dochodowy. W przypadku sfinansowania z osiągniętych przychodów wydatków związanych z realizacją celów statutowych, wydatki te zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT będą stanowić koszty podatkowe (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1). Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne będzie istniała również w przypadku wydatków inwestycyjnych.
Podatku nie powinno być w spółkach, które zgodnie z prawem wodnym są formami organizacyjnymi niedziałającymi w celu osiągnięcia przychodu.
Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat