| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dofinansowane pensje nie są kosztem

Dofinansowane pensje nie są kosztem

Część wynagrodzeń pracowników zakładów pracy chronionej, które dofinansowano dotacjami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie może być kosztem podatkowym.


Odpowiadając na interpelację poselską minister finansów wyjaśnił, że wszelkie dotacje, subwencje i dopłaty otrzymywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych są do końca 2006 r. wolne od podatku. Stanowią o tym art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT i art. 21 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., w związku z przepisami przejściowymi. Także wolne są otrzymane dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (art. 26a ustawy o rehabilitacji) oraz inne dotacje z PFRON. Równocześnie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio finansowanych z wolnych od podatku dotacji (art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT obowiązujące do 31 grudnia 2003 r. w związku z przepisami przejściowymi). Minister wyjaśnił więc, że część wynagrodzeń, która została sfinansowana dotacją, nie może być kosztem podatkowym.

Według fiskusa nie ma uzasadnienia do stosowania proporcjonalnego rozliczania kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 2 i 2a oraz art. 22 ust. 3-3a ustawy o PIT. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy nie da się wyodrębnić kosztów podatkowych przypadających na poszczególne źródła przychodów, gdy podatnik nie jest w stanie ustalić kosztów przypadających na źródło, z którego dochody są wolne od podatku. W przypadku dofinansowania z PFRON kwota ta jest znana, a koszty da się ustalić.

Minister wyjaśnił, że w deklaracjach miesięcznych oraz w zeznaniach rocznych podatnicy PIT nie wykazują przychodów zwolnionych z opodatkowania, jak też wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W formularzach dotyczących CIT otrzymane dotacje stanowią przychody i w tej samej kwocie są wykazywane jako dochody wolne od podatku. Koszty sfinansowane z tych dotacji nie powinny być wykazywane w formularzach podatkowych.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »