reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niektóre monety będą zwolnione z VAT

Niektóre monety będą zwolnione z VAT

Zgodnie z ustawą o VAT, zwolniona z tego podatku jest dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, do którego zalicza się m.in. złote monety. Wykaz tych monet jest określany corocznie i obowiązuje przez następny rok kalendarzowy. W Dzienniku Urzędowym UE C 285 z 23 listopada 2004 r. opublikowano wykaz takich złotych monet, które będą zwolnione z VAT w 2005 r.

Zgodnie z ustawą o VAT przez złoto inwestycyjne, którego dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import są zwolnione z podatku, rozumie się:

■ złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,

■ złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki: posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych, zostały wybite po roku 1800, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80 proc. wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Opublikowany wykaz będzie obowiązywał w 2005 r. i został uporządkowany alfabetycznie, według nazw krajów i nominałów monet.

Z polskich monet znalazły się w wykazie złote monety o nominale: 50 zł (Golden Eagle), 100 zł (Golden Eagle), 100 zł, 200 zł (Golden Eagle), 200 zł, 500 zł, 500 zł (Golden Eagle), 200 000 zł, 500 000 zł. W przypadku jednak gdy monety nie wyszczególniono w wykazie, jej dostawa będzie zwolniona z podatku, gdy moneta spełnia kryteria zwolnienia ustanowione w Szóstej Dyrektywie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama