REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyduje data złożenia dyspozycji przelewu

REKLAMA

Datą uiszczenia wpisu sądowego za pomocą przelewu internetowego jest dzień złożenia dyspozycji, a nie dzień jego realizacji. W chwili przyjęcia zlecenia na koncie muszą być jednak środki do jego realizacji.

To precedensowe orzeczenie zapadło przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Podatnik w 2005 roku zaskarżył do wojewódzkiego sądu administracyjnego 25 decyzji organów podatkowych, które zakwestionowały jego rozliczenia VAT za lata 1997-1999. Po złożeniu skarg sąd wezwał podatnika do uiszczenia wpisów sądowych. Skarżący opłacił skargi, na dowód czego przedstawił druki polecenia przelewu. Sąd zażądał jednak dodatkowego dowodu wpłaty, bo z dostarczonego dokumentu wynikało, że rachunek podatnika został obciążony dzień po upływie terminu do opłacenia wpisów.

Skarżący doręczył dodatkowe dokumenty, z których wynikały szczegóły przelewów. W piśmie do sądu wyjaśnił, że pieniądze przelał na konto sądu z konta internetowego. Dyspozycja została złożona ostatniego dnia terminu do uiszczenia wpisu. WSA odrzucił jednak skargi podatnika, wyjaśniając, że wpisy od nich zostały uiszczone po terminie.

Podatnik zaskarżył wszystkie postanowienia o odrzuceniu skarg do NSA. W skardze kasacyjnej wyjaśniono, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem datą uiszczenia opłaty jest dzień przyjęcia dyspozycji przelewu przez bank. Dotyczy to nie tylko zwykłych banków, ale także operacji wykonywanych przez internet. Realizacja przelewu nastąpiła wprawdzie następnego dnia roboczego, ale taka sama sytuacja ma miejsce również, jeżeli dokonujemy opłaty w okienku bankowym. Skarżący przedstawił też pismo z banku, z którego wynikało, że ostatniego dnia terminu do uiszczenia wpisów zostały zlecone 3 przelewy odpowiadające kwotom wymaganych wpisów. Na koncie były środki do ich realizacji. Serwer banku zarejestrował godzinę złożenia dyspozycji. Nie można więc przyjąć, że datą uiszczenia wpisu jest dzień zaksięgowania przelewu, a nie jego złożenia.

NSA przyznał rację skarżącemu. Jego zdaniem problem powstał dlatego, że na drukach polecenia przelewu internetowego nie ma daty złożenia dyspozycji. Sąd I instancji wiedział o tym ze złożonych przez podatnika dokumentów i powinien jasno określić, że żąda dokumentu z datą złożenia dyspozycji. Skoro bank potwierdził datę złożenia przelewu, to musiała ona zostać zapisana na serwerze. Sąd podzielił dotychczasową linę orzeczniczą dotyczącą zwykłych przelewów. Dla zachowania terminu istotna jest data złożenia polecenia przelewu, a nie jego wykonanie. Dotyczy to również przelewów elektronicznych. W tym przypadku liczy się moment przyjęcia polecenia przelewu przez serwer banku. Postanowienie jest prawomocne.

Sygn. akt IFSK1157/05

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA