REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyduje data złożenia dyspozycji przelewu

Datą uiszczenia wpisu sądowego za pomocą przelewu internetowego jest dzień złożenia dyspozycji, a nie dzień jego realizacji. W chwili przyjęcia zlecenia na koncie muszą być jednak środki do jego realizacji.

To precedensowe orzeczenie zapadło przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Podatnik w 2005 roku zaskarżył do wojewódzkiego sądu administracyjnego 25 decyzji organów podatkowych, które zakwestionowały jego rozliczenia VAT za lata 1997-1999. Po złożeniu skarg sąd wezwał podatnika do uiszczenia wpisów sądowych. Skarżący opłacił skargi, na dowód czego przedstawił druki polecenia przelewu. Sąd zażądał jednak dodatkowego dowodu wpłaty, bo z dostarczonego dokumentu wynikało, że rachunek podatnika został obciążony dzień po upływie terminu do opłacenia wpisów.

Skarżący doręczył dodatkowe dokumenty, z których wynikały szczegóły przelewów. W piśmie do sądu wyjaśnił, że pieniądze przelał na konto sądu z konta internetowego. Dyspozycja została złożona ostatniego dnia terminu do uiszczenia wpisu. WSA odrzucił jednak skargi podatnika, wyjaśniając, że wpisy od nich zostały uiszczone po terminie.

Podatnik zaskarżył wszystkie postanowienia o odrzuceniu skarg do NSA. W skardze kasacyjnej wyjaśniono, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem datą uiszczenia opłaty jest dzień przyjęcia dyspozycji przelewu przez bank. Dotyczy to nie tylko zwykłych banków, ale także operacji wykonywanych przez internet. Realizacja przelewu nastąpiła wprawdzie następnego dnia roboczego, ale taka sama sytuacja ma miejsce również, jeżeli dokonujemy opłaty w okienku bankowym. Skarżący przedstawił też pismo z banku, z którego wynikało, że ostatniego dnia terminu do uiszczenia wpisów zostały zlecone 3 przelewy odpowiadające kwotom wymaganych wpisów. Na koncie były środki do ich realizacji. Serwer banku zarejestrował godzinę złożenia dyspozycji. Nie można więc przyjąć, że datą uiszczenia wpisu jest dzień zaksięgowania przelewu, a nie jego złożenia.

NSA przyznał rację skarżącemu. Jego zdaniem problem powstał dlatego, że na drukach polecenia przelewu internetowego nie ma daty złożenia dyspozycji. Sąd I instancji wiedział o tym ze złożonych przez podatnika dokumentów i powinien jasno określić, że żąda dokumentu z datą złożenia dyspozycji. Skoro bank potwierdził datę złożenia przelewu, to musiała ona zostać zapisana na serwerze. Sąd podzielił dotychczasową linę orzeczniczą dotyczącą zwykłych przelewów. Dla zachowania terminu istotna jest data złożenia polecenia przelewu, a nie jego wykonanie. Dotyczy to również przelewów elektronicznych. W tym przypadku liczy się moment przyjęcia polecenia przelewu przez serwer banku. Postanowienie jest prawomocne.

Sygn. akt IFSK1157/05

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA