reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najbliżsi nie zapłacą

Najbliżsi nie zapłacą

Od 1 stycznia 2007 roku nie trzeba będzie płacić podatku od spadków i darowizn pochodzących od najbliższej rodziny. Takie zmiany przewiduje znajdujący się w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy.

 
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, którego pierwsze czytanie odbyło się na ostatnim posiedzeniu Sejmu, przewiduje kilka korzystnych dla podatników zmian. Mają wejść w życie 1 stycznia 2007 roku. Przede wszystkim rząd chce wyłączyć z opodatkowania darowizny i spadki przekazywane między członkami najbliższej rodziny znajdującymi się w tzw. pierwszej grupie podatkowej.
Darowizny od krewnych
Z podatku będą zwolnione darowizny przekazywane przez krewnych w linii prostej i małżonków. Podatek nie obejmie więc nabycia rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochę. Obecnie muszą zapłacić podatek, gdy wartość darowizny przekracza 9637 zł. Proponowane w projekcie nowelizacji zwolnienie nastąpi jednak pod warunkiem zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. W razie nabycia w drodze dziedziczenia, zapisu lub dalszego zapisu zawiadomienie trzeba będzie przesłać w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Trzeba poinformować urząd
Urząd skarbowy powinien zostać poinformowany także w innym przypadku. Chodzi o sytuacje, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, przekroczy kwotę 9637 zł, a przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są pieniądze. Osoba obdarowana będzie musiała też udokumentować nabycie dowodem wpłaty na swój rachunek bankowy, prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
W razie gdy nabywca dowie się o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminu, w którym zobowiązany będzie zawiadomić o tym urząd, powinien powiadomić urząd skarbowy nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się o nabyciu, oraz udowodnić fakt, że dowiedział się o nim później. Nie trzeba będzie jednak zgłaszać się do urzędu, gdy wartość majątku nabytego od jednej osoby w ciągu 5 lat nie przekroczy 9637 zł oraz gdy nabycia dokonano na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia będzie skutkowało opodatkowaniem nabycia na normalnych zasadach dla podatników I grupy podatkowej. Wzór zawiadomienia, którego złożenie pozwoli uniknąć zapłacenia podatku, ma określić minister finansów w rozporządzeniu.

Dodatkowy obowiązek
– Ustawodawca, który przyznaje jakiejś grupie przywileje, może jednocześnie zażądać spełnienia określonych warunków. Należy sobie jednak zadać pytanie, w jakim celu urzędy skarbowe mają gromadzić te informacje, skoro intencją Ministerstwa Finansów jest zwolnienie z podatku darowizn przekazywanych przez członków najbliższej rodziny. Na podatników nakłada się dodatkowy obowiązek, który nie wiadomo czemu ma służyć – ocenia Radosław Czarnecki, wspólnik w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand.
Za próbę powołania się na fikcyjną darowiznę, od której nie zapłacono podatku, będą grozić dotkliwe sankcje. Trzeba będzie zapłacić nie tylko należny podatek od darowizny, ale także dodatkową karę w wysokości 20 proc. od wartości nabycia.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama