REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najbliżsi nie zapłacą

Od 1 stycznia 2007 roku nie trzeba będzie płacić podatku od spadków i darowizn pochodzących od najbliższej rodziny. Takie zmiany przewiduje znajdujący się w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy.
 
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, którego pierwsze czytanie odbyło się na ostatnim posiedzeniu Sejmu, przewiduje kilka korzystnych dla podatników zmian. Mają wejść w życie 1 stycznia 2007 roku. Przede wszystkim rząd chce wyłączyć z opodatkowania darowizny i spadki przekazywane między członkami najbliższej rodziny znajdującymi się w tzw. pierwszej grupie podatkowej.
Darowizny od krewnych
Z podatku będą zwolnione darowizny przekazywane przez krewnych w linii prostej i małżonków. Podatek nie obejmie więc nabycia rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochę. Obecnie muszą zapłacić podatek, gdy wartość darowizny przekracza 9637 zł. Proponowane w projekcie nowelizacji zwolnienie nastąpi jednak pod warunkiem zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. W razie nabycia w drodze dziedziczenia, zapisu lub dalszego zapisu zawiadomienie trzeba będzie przesłać w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Trzeba poinformować urząd
Urząd skarbowy powinien zostać poinformowany także w innym przypadku. Chodzi o sytuacje, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, przekroczy kwotę 9637 zł, a przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są pieniądze. Osoba obdarowana będzie musiała też udokumentować nabycie dowodem wpłaty na swój rachunek bankowy, prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
W razie gdy nabywca dowie się o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminu, w którym zobowiązany będzie zawiadomić o tym urząd, powinien powiadomić urząd skarbowy nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się o nabyciu, oraz udowodnić fakt, że dowiedział się o nim później. Nie trzeba będzie jednak zgłaszać się do urzędu, gdy wartość majątku nabytego od jednej osoby w ciągu 5 lat nie przekroczy 9637 zł oraz gdy nabycia dokonano na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia będzie skutkowało opodatkowaniem nabycia na normalnych zasadach dla podatników I grupy podatkowej. Wzór zawiadomienia, którego złożenie pozwoli uniknąć zapłacenia podatku, ma określić minister finansów w rozporządzeniu.

Dodatkowy obowiązek
– Ustawodawca, który przyznaje jakiejś grupie przywileje, może jednocześnie zażądać spełnienia określonych warunków. Należy sobie jednak zadać pytanie, w jakim celu urzędy skarbowe mają gromadzić te informacje, skoro intencją Ministerstwa Finansów jest zwolnienie z podatku darowizn przekazywanych przez członków najbliższej rodziny. Na podatników nakłada się dodatkowy obowiązek, który nie wiadomo czemu ma służyć – ocenia Radosław Czarnecki, wspólnik w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand.
Za próbę powołania się na fikcyjną darowiznę, od której nie zapłacono podatku, będą grozić dotkliwe sankcje. Trzeba będzie zapłacić nie tylko należny podatek od darowizny, ale także dodatkową karę w wysokości 20 proc. od wartości nabycia.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA