reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od darowizny wyklucza PIT

Podatek od darowizny wyklucza PIT

Od przyszłego roku - podobnie jak obecnie - nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT sprzedaż nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w formie spadku lub darowizny.


Zmiana prawa

Jak już informowaliśmy w Gazecie Prawnej, od 2007 roku z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych będzie trzeba zapłacić 19-proc. podatek od osiągniętego dochodu, a nie jak dziś 10 proc. uzyskanego przychodu. Takie rozwiązania zostały zawarte w projekcie zmian w ustawie o PIT oraz niektórych innych ustawach. Znikną też dziś obowiązujące zwolnienia podatkowe przy sprzedaży nieruchomości.Obecnie, gdy chcemy sprzedać mieszkanie po 5 latach od jego nabycia, podatku nie zapłacimy. Także gdy złożymy w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe, będziemy zwolnieni z PIT. Nowe zasady opodatkowania będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r. Natomiast do nabytych przed tym dniem – będą miały zastosowanie regulacje obowiązujące dziś.Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania zapłacimy. Projekt zmian w ustawie o PIT przewiduje również sytuacje, w których dochód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nie będzie ustalany. Będzie tak, gdy:


• sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,


• ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,


• sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.PRZYKŁAD


Darowizna mieszkania

Ojciec przekazał na rzecz syna mieszkanie o powierzchni 200 mkw. i wartości rynkowej 650 000 zł.OBECNIE


Podatek od spadków i darowizn:

Zwolnienie darowizny z podatku do powierzchni 110 mkw., zatem wartość pozostałych 90 mkw. podlega opodatkowaniu.


Wartość 1 mkw. = 3250 zł


90 mkw. x 3250 zł = 292 500 zł


Kwota wolna od podatku = 9637 zł; podstawa opodatkowania wyniesie: 292 500 zł – 9637 zł = 282 863 zł


Podatek dla I grupy podatkowej wyliczymy następująco :


822,20 + 7 proc. x 262 307 = 19 183,69 zł


Podatek dochodowy od osób fizycznych:

Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny.OD 1 STYCZNIA 2007 ROKU (ZGODNIE Z PROJEKTEM)


Podatek od spadków i darowizn:

Zwolnienie z podatku w przypadku spadku lub darowizny otrzymanej przez małżonka, zstępnych (syna/córkę), wstępnych (matkę/ojca), pasierba, ojczyma lub macochę. Warunkiem zwolnienia jest poinformowanie o tym zdarzeniu naczelnika urzędu skarbowego we właściwym terminie.


Podatek dochodowy od osób fizycznych:

Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny.Przykład przygotowany przez CMS Cameron McKennaEwa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama