Ulga na dobroczynność jednak pozostanie
REKLAMA
Zmiana prawa
Posłowie z komisji jednogłośnie zdecydowali wczoraj o przyjęciu poprawki do rządowego projektu zmiany ustawy o CIT utrzymującej 10-proc. ulgę dla firm przekazujących darowizny na rzecz działalności pożytku publicznego. Ministerstwo Finansów chciało zlikwidować ulgę tłumacząc, że jest niezgodna z przepisami unijnymi. Obecnie przepisy nie zezwalają na skorzystanie z odpisu w przypadku wsparcia zagranicznych organizacji pożytku publicznego. Z informacji przekazanej posłom przez MF wynika, że rozwiązania podobne do naszych istnieją we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Holandii, która godzi się na wsparcie zagranicznych organizacji charytatywnych.
Polscy przedsiębiorcy będą więc mogli wspierać także zagraniczne organizacje i korzystać z ulgi, jeżeli te będą spełniały określone kryteria.
Komisja, wbrew resortowi finansów, poparła przyjęcie poprawki posłów SLD i PO utrzymującej 30-proc. amortyzację fabrycznie nowych środków trwałych. Rząd chciał wykreślić to uprawnienie, gdyż zaproponował wprowadzenie jednorazowej amortyzacji dla małych podatników oraz firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Zdaniem Ministerstwa Finansów przyjęcie przez Sejm poprawki będzie kosztować budżet około 670 mln złotych.
Mimo protestów MF posłowie przyjęli także poprawkę przywracającą ulgę dla spółek wodnych – organizacji korzystających ze składek rolników, które zajmują się utrzymaniem infrastruktury melioracyjnej.
Rząd zgodził się na zaproponowaną przez komisję zmianę, zgodnie z którą zachowają moc przepisy umożliwiające uproszczoną formę przekazywania zaliczek na podatek dochodowy. Akceptację resortu finansów znalazła także poprawka, która eliminuje groźbę podwójnego opodatkowania w przypadku dywidend otrzymywanych przez polskie spółki od spółek zagranicznych.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat