REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za nieuczciwy handel grożą dotkliwe kary

Sprzedaż alkoholu lub papierosów bez znaków akcyzy lub oznaczonych nieprawidłowo może się skończyć postępowaniem karnym skarbowym i dotkliwymi sankcjami.

Sklepy oraz zakłady gastronomiczne może odwiedzić pracownik lub funkcjonariusz zatrudniony w urzędzie celnym, który przeprowadzi tzw. kontrolę obrotu towarowego.

Celem kontroli jest zbadanie legalności obrotu wyrobami akcyzowymi i stosowania znaków akcyzy. Przeprowadzają ją w ramach swoich zadań referaty szczególnego nadzoru podatkowego, czyli specjalne komórki organizacyjne tworzone w urzędach celnych. Kontrole odbywają się w trybie doraźnym.

Zasady kontroli

Funkcjonariusze celni sprawdzają, czy na wyrobach akcyzowych znajdują się prawidłowo umieszczone polskie znaki akcyzy, czy nie są przerwane lub w inny sposób uszkodzone. Weryfikowana jest także autentyczność banderol. Czynności kontrolne dokonywane są w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego wskazanej. Do obowiązków urzędnika celnego należy sporządzenie protokołu pokontrolnego, który powinien zawierać m.in. oznaczenie kontrolowanego i osób kontrolujących, opis dokonanych ustaleń oraz pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień. Jeden egzemplarz protokołu doręcza się kontrolowanemu. W ciągu 14 dni od dnia doręczenia może on złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia.

Po przeprowadzonej kontroli urzędnicy celni o stwierdzonych nieprawidłowościach mogą poinformować urząd gminy, który cofnie wydane zezwolenie na handel alkoholem. Nieuczciwemu sprzedawcy, u którego znaleziono alkohol lub papierosy bez znaków akcyzy lub z niepolską akcyzą, grożą też poważniejsze konsekwencje, np. wszczęcie postępowania karnego skarbowego. W szczególności, na podstawie art. 68 kodeksu karnego skarbowego (Dz.U nr 83, poz. 930 ze zm.), osoba, która zajmuje się obrotem detalicznym lub hurtowym wyrobami akcyzowymi, może odpowiadać za wystąpienie w tym obrocie wyrobów nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy (znaki podrobione, przerobione, nieważne lub uszkodzone). Na posiadaczu takich wyrobów, przeznaczonych do dalszego obrotu, ciąży bowiem obowiązek ich oznaczenia zakupionymi na ten cel znakami akcyzy. Chodzi tu o tzw. legalizacyjne znaki akcyzy. Poza tym posiadacz takich wyrobów jest zobowiązany do sporządzenia ich spisu, który musi przedstawić do potwierdzenia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, będzie odpowiadał za wykroczenie skarbowe.

Sankcje za uchybienia

Karalny jest także czyn, który polega m.in. na pośredniczeniu lub pomocy w zbyciu lub przechowaniu wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, które pochodzą z przestępstw lub wykroczeń skarbowych określonych w art. 63 i 64 k.k.s. W takim wypadku sprzedawcy grozi odpowiedzialność za umyślne bądź nieumyślne paserstwo akcyzowe, pod warunkiem że rodzaj, ilość lub wartość wyrobów wskazuje na zamiar wprowadzenia ich do obrotu (art. 65 k.k.s.). Kary grożą również za fałszowanie, czyli podrabianie lub przerabianie banderol (art. 67 par. 1 k.k.s.).

Wszczęte przeciwko nieuczciwemu przedsiębiorcy postępowanie może zakończyć się dotkliwymi karami grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz przepadek przedmiotów.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA