REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za nieuczciwy handel grożą dotkliwe kary

REKLAMA

Sprzedaż alkoholu lub papierosów bez znaków akcyzy lub oznaczonych nieprawidłowo może się skończyć postępowaniem karnym skarbowym i dotkliwymi sankcjami.

Sklepy oraz zakłady gastronomiczne może odwiedzić pracownik lub funkcjonariusz zatrudniony w urzędzie celnym, który przeprowadzi tzw. kontrolę obrotu towarowego.

Celem kontroli jest zbadanie legalności obrotu wyrobami akcyzowymi i stosowania znaków akcyzy. Przeprowadzają ją w ramach swoich zadań referaty szczególnego nadzoru podatkowego, czyli specjalne komórki organizacyjne tworzone w urzędach celnych. Kontrole odbywają się w trybie doraźnym.

Zasady kontroli

Funkcjonariusze celni sprawdzają, czy na wyrobach akcyzowych znajdują się prawidłowo umieszczone polskie znaki akcyzy, czy nie są przerwane lub w inny sposób uszkodzone. Weryfikowana jest także autentyczność banderol. Czynności kontrolne dokonywane są w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego wskazanej. Do obowiązków urzędnika celnego należy sporządzenie protokołu pokontrolnego, który powinien zawierać m.in. oznaczenie kontrolowanego i osób kontrolujących, opis dokonanych ustaleń oraz pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień. Jeden egzemplarz protokołu doręcza się kontrolowanemu. W ciągu 14 dni od dnia doręczenia może on złożyć zastrzeżenia lub wyjaśnienia.

Po przeprowadzonej kontroli urzędnicy celni o stwierdzonych nieprawidłowościach mogą poinformować urząd gminy, który cofnie wydane zezwolenie na handel alkoholem. Nieuczciwemu sprzedawcy, u którego znaleziono alkohol lub papierosy bez znaków akcyzy lub z niepolską akcyzą, grożą też poważniejsze konsekwencje, np. wszczęcie postępowania karnego skarbowego. W szczególności, na podstawie art. 68 kodeksu karnego skarbowego (Dz.U nr 83, poz. 930 ze zm.), osoba, która zajmuje się obrotem detalicznym lub hurtowym wyrobami akcyzowymi, może odpowiadać za wystąpienie w tym obrocie wyrobów nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy (znaki podrobione, przerobione, nieważne lub uszkodzone). Na posiadaczu takich wyrobów, przeznaczonych do dalszego obrotu, ciąży bowiem obowiązek ich oznaczenia zakupionymi na ten cel znakami akcyzy. Chodzi tu o tzw. legalizacyjne znaki akcyzy. Poza tym posiadacz takich wyrobów jest zobowiązany do sporządzenia ich spisu, który musi przedstawić do potwierdzenia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, będzie odpowiadał za wykroczenie skarbowe.

Sankcje za uchybienia

Karalny jest także czyn, który polega m.in. na pośredniczeniu lub pomocy w zbyciu lub przechowaniu wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, które pochodzą z przestępstw lub wykroczeń skarbowych określonych w art. 63 i 64 k.k.s. W takim wypadku sprzedawcy grozi odpowiedzialność za umyślne bądź nieumyślne paserstwo akcyzowe, pod warunkiem że rodzaj, ilość lub wartość wyrobów wskazuje na zamiar wprowadzenia ich do obrotu (art. 65 k.k.s.). Kary grożą również za fałszowanie, czyli podrabianie lub przerabianie banderol (art. 67 par. 1 k.k.s.).

Wszczęte przeciwko nieuczciwemu przedsiębiorcy postępowanie może zakończyć się dotkliwymi karami grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz przepadek przedmiotów.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA