Rachunkowość. Nowy Krajowy Standard
REKLAMA
Na standard ten czekali od kilku lat przedsiębiorcy. Dotyczy on m. in. budownictwa ogólnego, inżynierii lądowej, wykonywania instalacji elektrycznych. Problem polegał na tym, że zarówno ustawa o rachunkowości, jak i Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 11 traktowały usługi długoterminowe zbyt ogólnie, co utrudniało ich księgowanie.
– To co jest uregulowane w ustawie o rachunkowości jest informacją uniwersalną, wymagającą uszczegółowienia w odniesieniu do konkretnie realizowanych usług – tłumaczył w maju GP prof. Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Dzięki przyjętemu standardowi przedsiębiorcy będą wiedzieli, jak łączyć i dzielić umowy budowlane, jak ustalić stopień zaawansowania takiej umowy, co zaliczyć do przychodów, a co do kosztów. Ta ostatnia informacja jest niezbędna do ustalenia bilansu zamknięcia.
Nowy standard nie będzie jednak miał zastosowania do działalności budowlanej wykonywanej przez deweloperów we własnym zakresie z przeznaczeniem nieruchomości do odsprzedaży lub na wynajem.
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat