reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie dolicza się dochodu

Nie dolicza się dochodu

W podstawie opodatkowania nie uwzględnia się dochodu osiągniętego przez kontrolowaną spółkę zagraniczną w innym państwie, jeżeli dochód podlega tam niższemu opodatkowaniu.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 12 września 2006 r. wyrok w sprawie Cadbury Schweppes plc (C-196/04) o zgodności z prawem Unii Europejskiej brytyjskich przepisów o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych.

Zgodnie z angielskimi przepisami, zysk osiągany przez zagraniczną spółkę kontrolowaną jest przypisywany kontrolującej spółce brytyjskiej i podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy stawka podatku korporacyjnego w kraju, w którym rezydentem jest spółka kontrolowana, wynosi co najmniej 75 proc. stawki stosowanej w Wielkiej Brytanii.

Trybunał uznał, że uwzględnienie w podstawie opodatkowania spółki będącej rezydentem z siedzibą w państwie członkowskim dochodu osiągniętego przez kontrolowaną spółkę zagraniczną w innym państwie członkowskim, jeżeli dochód ten jest tam niżej opodatkowany niż w pierwszym państwie, jest niezgodne z art. 43 TWE i 48 TWE.

Dopuszczalne jest jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia ze sztucznymi strukturami, których jedynym celem jest osiągnięcie korzyści podatkowej. Do stwierdzenia, że dana grupa spółek stanowi taką strukturę, konieczne jest nie tylko istnienie elementu subiektywnego polegającego na dążeniu do uzyskania takiej korzyści.

Należy także ustalić, czy z obiektywnych okoliczności sprawy wynika, że mimo formalnego przestrzegania warunków przewidzianych przez prawo wspólnotowe, nie został osiągnięty cel, jakim jest uczestniczenie w sposób stały i ciągły w życiu gospodarczym państwa członkowskiego innego niż państwo pochodzenia i do osiągania z tego korzyści.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Łapacz

Radca Prawny, ekspert z zakresu prawa pracy, ochrony danych osobowych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama