REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek zależy od wartości wkładu do spółki

REKLAMA

Podstawą opodatkowania przy umowach spółki jest wartość wniesionych wkładów albo wartość kapitału zakładowego. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5 proc.

Rozliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportów do spółek nowo zakładanych lub już istniejących sprawia wielu przedsiębiorcom problemy. Wyjaśniając te kwestie, warto zwrócić uwagę na art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o p.c.c.). We wspomnianym przepisie wśród czynności podlegającej temu podatkowi nie wymieniono wyraźnie wnoszenia aportów. Tym niemniej analiza wszystkich regulacji zawartych we wspomnianym art. 1 ustawy o p.c.c. wskazuje na to, że transakcja polegająca na wniesieniu aportu do spółki – co do zasady – wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W zależności jednak od tego, czy wkład niepieniężny wnoszony jest do tworzonej nowej spółki, czy też już istniejącej, nieco inna będzie podstawa prawna rozliczenia podatku PCC – wynika z opinii Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Rozliczanie podatku

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o p.c.c., opodatkowaniu podlega umowa spółki. Jeżeli więc wniesienie aportu jest związane z zawarciem umowy założycielskiej spółki, to wtedy powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.c.c., podatkowi podlegają zmiany umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Zatem wniesienie aportu skutkujące podwyższeniem kapitału (lub zwiększeniem majątku spółki osobowej), które kwalifikowane jest jako zmiana umowy spółki, wiązać się będzie z koniecznością rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

W sytuacji gdy wniesienie wkładu niepieniężnego wpływa na podwyższenie kapitału zakładowego spółki mającej osobowość prawną, wówczas będzie ona zobowiązana do rozliczenia podatku. Wynika to z art. 4 pkt 2, art. 5 ust. 1 ustawy o p.c.c. W pozostałych natomiast przypadkach podmiotami, na których spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obowiązek zapłaty podatku, są strony transakcji.

Podstawa opodatkowania

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o p.c.c., podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego. W myśl natomiast art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o p.c.c., podstawą opodatkowania przy zamianie umowy spółki jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał. Stawka podatku w obu przypadkach wynosi 0,5 proc. podstawy opodatkowania.

Analizując skutki wniesienia aportu w podatku od czynności cywilnoprawnych, należy również zwrócić uwagę na regulacje zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c. W myśl tego przepisu, nie stanowią przedmiotu opodatkowania czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona. Wyjątkiem od tej zasady są umowy sprzedaży i zamiany zwolnione z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Problemy z VAT

W myśl przepisów ustawy o VAT, wniesienie aportu do spółki handlowej lub osobowej stanowi czynność zwolnioną z opodatkowania VAT. Na tej podstawie wielu podatników błędnie przyjmuje, że w związku ze zwolnieniem wniesienia wkładów niepieniężnych na gruncie przepisów o VAT nie jest konieczne rozliczenie z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

STANOWISKO ORGANÓW PODATKOWYCH
Jeżeli podatnicy nie rozliczają podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportu do spółki, to naruszają przepisy i narażają się na istotne ryzyko podatkowe – wynika z interpretacji organów podatkowych (patrz m.in.: decyzja Izby Skarbowej w Gdańsku z 28 kwietnia 2006 r. nr PO/436/1/0004/06, decyzja Izby Skarbowej w Rzeszowie z 16 marca 2006 r. nr IS. I/2-4361/4/06).

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA