Można stosować procedury uproszczone
REKLAMA
Przykładem transakcji trójstronnej jest nabycie przez przedsiębiorcę np. z Niemiec od przedsiębiorcy z Polski określonych towarów, a następnie odsprzedanie ich przedsiębiorcy z Holandii. Towar będący przedmiotem transakcji trójstronnej wysłany będzie przez polskiego przedsiębiorcę z Polski bezpośrednio do Holandii. Uproszczona procedura rozliczania VAT polega na tym, że obowiązek rozliczenia podatku z tytułu dostawy dokonanej przez drugi z kolei podmiot transakcji zostaje przeniesiony na ostatni.
Korzystając z procedury uproszczonej pamiętać należy, że dostawy na rzecz kolejnych podmiotów transakcji powinny następować bezpośrednio po sobie. Każdy z podatników powinien legitymować się numerem identyfikacji VAT oraz posiadać siedzibę lub miejsce zamieszkania w kraju członkowskim innym niż ten, w którym siedziby mają pozostałe strony transakcji.
Aby zastosować procedurę uproszczoną, drugi z podmiotów transakcji musi wystawić ostatniemu podmiotowi fakturę zawierającą dodatkowe elementy:
O zamiarze skorzystania z uproszczonej procedury należy, przed dniem dokonania dostawy, zawiadomić Biuro Wymiany Informacji o Podatku VAT, a kopię zawiadomienia przesłać ostatniemu z kolei podatnikowi. Przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych zawarte są w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA