Księgowi łatwiej wycenią aktywa firm
REKLAMA
Niedługo możemy spodziewać się przyjęcia przez Komisję Europejską kolejnej interpretacji – IFRIC 10 „Utrata wartości aktywów i raportowanie śródroczne”. Interpretacja wyjaśni, że Międzynarodowe Standardy Rachunkowości numer: 36 „Utrata wartości aktywów trwałych” i 39 „Instrumenty finansowe”, są przepisami szczegółowymi.
Interpretacja dotyczyć będzie zapewne lat obrotowych rozpoczynających się po 1 listopada 2006 r.
– Podobnie MSR 39 nakłada obowiązek oceny na każdą datę bilansową, czy występują przesłanki utraty wartości przez instrumenty kapitałowe sklasyfikowane jako dostępne do sprzedaży i nienotowane instrumenty kapitałowe, które nie są wykazywane po wartości godziwej (np. po koszcie nabycia) i zabrania odwracania rozpoznanych z tego tytułu strat – dodaje nasza rozmówczyni.
Na przykład jeżeli w trakcie roku nastąpi utrata wartości akcji (obcych), wtedy na koniec roku nie można tego odwrócić.
Zabrania tego MSR 39 „Instrumenty finansowe”: ujęcie i wycena. Częstotliwość sprawozdawczości ma wpływ na wyniki finansowe wykazywane przez poszczególne firmy.
Wysokość rozpoznanych strat z tytułu utraty wartości może różnić się pomiędzy podmiotami w zależności od dat bilansowych i częstotliwości sprawozdawczości i jeżeli taka różnica raz powstanie, to będzie istnieć.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA